Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Terörle Mücadele Yasası’nı yumuşat” diyen AB’ye, “Sen Türkiye’nin ne zamandır böyle talimatlar aldığını gördün? Olmadı yolumuza aynı şekilde devam ederiz. Biz bugüne kadar yolumuza vize ile devam etmedik ki, bu işi çok da büyütmeye gerek yok” dedi.
TOBB Plaket Töreni’ndeki konuşmasını ağırlıklı olarak AB ilişkilerine ayıran Erdoğan özetle şunları kaydetti: Vize meselesi konusunda ben Başbakanken bunlar bize söz verdi. Daha sonra ne yaptılar. Biz bunu Haziran’da yapalım, şunu şunu yapacaksınız 72 madde öne sürdü. Bunlar yoktu nereden çıktı! 5 maddeden biri felaket. ‘Terörle mücadele yasasını değiştireceksiniz’ dediler. Avrupa’da parlamento önüne kurulan terörist çadırına neden müsaade ediyorlar önce bunun cevabını vermeliler. Biz burada terörle mücadele edeceğiz. Beyler parlamento önünde çadır kurduracak. Baş teröristin posteri asacak. Sonra kalkıp bana ‘değiştir yasanı’ diyeceksin. Böyle bir şey var mı, olamaz. Türkiye, onların yaptığı gibi teröre ve teröriste kucak açmaz. Sen Türkiye’nin ne zamandır böyle talimatlar aldığını gördün? Olmadı yolumuza aynı şekilde devam ederiz. Dik duracağız dik. Biz bugüne kadar yolumuza vize ile devam etmedik ki, bu işi çok da büyütmeye gerek yok, bunların hepsinin çıkış yolu var. 
AVRUPA PKK DESTEKÇİSİ
Türkiye, stratejik önemi sebebiyle her dönemde planların, dikkatlerin üzerinde odaklandığı bir ülke olmuştur. Bugün terör örgütleri üzerinden kontrol edilmeye çalışılıyor. Yanı başımızdaki bir Avrupa ülkesinde terör örgütlerine silahlı ve ideolojik destek veren kampları biliyoruz. Türkiye’de bombalı eylem yapmış, haraç toplamış suçlular Avrupa ülkelerinde serbestçe gezebiliyor. İade taleplerimiz bürokrasiye boğularak engelleniyor. Avrupa’dan terör bağlantılı suçlardan dolayı ülkemize iade edilenlerin oranı sadece yüzde 3. 
SİZ İŞİNİZE BAKIN
Eskiden bir seçim olunca ortalık karışırdı, şimdi öyle bir şey yok. Şimdi Başbakan ve hükümet değişimi söz konusu. Birlikte çalıştığım Ahmet Davutoğlu kardeşime hizmetleri için tekrar teşekkür ediyorum. Yeni genel başkan ve başbakanın milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Muhalefet hâlâ AK Parti’nin almış olduğu bu olağanüstü kongre kararı ile ilgili olarak farklı farklı yorumlar yapıyor. Önce siz kendi içinize bakın, siz kendi içinizde ne hale gelmişsiniz, şimdi kalkıp iktidar partisinin aldığı bu olağanüstü kongreyi kalkıp işte bunun Beştepe’yle şöyle böyle alakası ilgisi var yok, bunların üzerinden birçok şeyler yapıp duruyorsunuz. İşinize bakın, işinize. Önce güçlü bir demokrasi, güçlü bir muhalefetle olur. Siz hiçbir zaman güçlü bir muhalefet olamadınız, önce bunu bir düzeltin. 
Konuşmasında HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir’in ‘bölünelim’ sözüne de atıfta bulunan Erdoğan şunları kaydetti: “Ayrılmak isteyenler bir yere avdet etmek için söylüyorsa buyursunlar istedikleri yere gitsin.”