Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin 10 Temmuz'da olağanüstü kurultayın toplanacağı yönündeki açıklamasını değerlendiren MHP'li muhaliflere göre Yargıtay kararından sonra genel merkezin bu konuyla ilgili tasarrufta bulunması mümkün değil.

SİNAN OĞAN: ÇAĞRI HEYETİ YETKİLİ

Eski MHP milletvekili ve Genel Başkan Adayı Sinan Oğan, "Çağrı Heyeti artık resmi bir kurum. Nasıl ki mahkeme bir şahsı bir konuyla yetkilendirdiğinde ya da şahit gösterdiğinde, o kişi bu işi yapmadığında mahkeme kararı ile bu yaptırılıyorsa buradaki durum da çok farklı değil. Dolayısıyla da Çağrı Heyeti yetkisini kullanmakla mükellef ve zorunlu. Aksi bir karar çıkmadı. Yargıtay farklı bir yorumda bulunmadı." dedi.

"ÇAĞRI HEYETİNİN YETKİSİNİ YARGITAY DA ONAYLADI"

Yargıtayın da Çağrı Heyeti'ne yetki veren 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin kararını onayladığına işaret eden Oğan, şunları kaydetti:
"Olağanüstü kurultayı Çağrı Heyeti yapmazsa suç işler. Daha da önemlisi Çağrı Heyeti'nin görevini yapmasını engellemeye kalkarsa birisi, o da suç işler. Olağanüstü kurultay tarihine genel merkez değil Çağrı Heyeti karar verecek.

Yetki Çağrı Heyeti'ndedir. Bu, alınan verilen bir yetki değildir, mutlak bir yetkidir ve kullanılması gereken bir yetkidir. Dolayısıyla da genel merkeze 'Mahkeme bizi yetkili kıldı ama hadi siz yapıverin' deme hakkına sahip değildir."

"SAF DIŞI BIRAKILAMAZ"

Eski MHP milletvekili Meral Akşener ise AA'ya yaptığı açıklamada, Çağrı Heyeti'nin saf dışı bırakılamayacağını söyledi. Akşener, "Çağrı Heyeti dışında hiçbir yetkili yoktur. Olağanüstü kongre için Çağrı Heyeti saf dışı bırakılamaz, bırakılsa da o insanlar görevini yapmadığı için hapis cezasına kadar hukuki bir süreç başlar, şu anda yetki onlarda. Genel merkezin olağanüstü kongre toplanması konusunda bizimle aynı noktaya gelmiş olması önemli ama zamanı, içeriği ve benzer detayları için tek yetkili Çağrı Heyeti'dir." görüşünü dile getirdi.

KORAY AYDIN: BAHÇELİ'NİN AÇIKLAMASINI ANLAYAMADIK

Eski MHP Milletvekili Koray Aydın da, "Genel merkez olağanüstü kongreyi yapmadığı için inisiyatif mahkeme tarafından Çağrı Heyeti'ne verildi. Yetki Çağrı Heyeti'ndedir" dedi.

Aydın, "Uzun zamandan beri devam eden bir hukuki süreç var. Yargıtay da bu süreci onayladı, hukuki süreç tamamlandı, engel kalmadı. Mahkemenin bununla ilgili görevlendirdiği bir heyet var ve onların bu görevi yapmak gibi bir zorunluluğu var." şeklinde konuştu.

Aydın, ayrıca Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin "Tüzük tadilatı konusundaki talep ve çağrılar da etraflıca değerlendirilip lazım gelen tedbir ve düzenlemeler doğal mecrasında aşama aşama yerine getirilecektir" açıklamasını anlayamadıklarını ifade etti.

ÇAĞRI HEYETİ PERŞEMBE YA DA CUMA GÜNÜ TOPLANACAK

Öte yandan Çağrı Heyeti'nin yarın ya da cuma günü toplanarak bir durum değerlendirmesi yapması bekleniyor.