Başbakan Binali Yıldırım, “Çevre deyince bazıları için hiçbir şeye dokunma, hiç el atma, bazıları da fabrika yapalım, ev yapalım, yollar yapalım, şehirler yapalım. Bu iki uç arasında gidip geliyoruz” dedi. “5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinliği” kapsamında Dumanlı yaylasında Doğa Yürüyüşü etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Efgan Ala, AK Parti Çevre Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ve çok sayıda öğrenci katıldı. Yıldırım “Çevre konusunda bazı yanlış konular var. Şöyle ki çevre diyince bazıları için hiçbir şeye dokunma, hiç el atma. Bazıları da fabrika yapalım, ev yapalım, yollar yapalım, şehirler yapalım. Bu iki uç arasında gidip geliyoruz. Doğru olan ihtiyaçlarımızı görmek. Türkiye kalkınacak, refaha ulaşacak. Bu nasıl olacak üretmekle olacak, yatırım yapmakla olacak. Fabrika kurmak, tarımda sanayide birçok alanda gelişmişlik seviyesine göre ülkeler sıralanır. Türkiye Dünyanın iyi ekonomisinde yerini aldı. Ama bizim 2023 hedeflerimiz ilk 10 içerisinde yerimizi almaktır. Onun için özellikle Doğu bölgemizde bilhassa terör sonrası bölgesel kalkınma bölgesel refahı artıracak tedbirleri almamız lazım. Bunu yaparken de çevreyi tahrip etmeden ama gerekli olan yatırımları da ihmal etmeden gerçekleştirmemiz lazım” dedi.
AK Parti olarak çevreye oldukça duyarlı olduklarını kaydeden Başbakan Yıldırım, “AK Parti olarak geçtiğimiz 12 Eylül kongresinde genel başkan yardımcılarına yeni bir genel başkan yardımcılığı ilave ettik. Çevre, şehir ve kültür başkanlığı. Çiğdem Karaaslan hanımefendi de başkan yardımcımız. Bu da Ak Partinin çevremize kültürümüze şehirciliğe verdiği önemin öncelikli göstergesidir” şeklinde konuştu. Daha sonra Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler yoğun yağmur yağışı altında Dumanlı yaylasında ormanlık alanda doğa yürüyüşü yaptı. Ardından makam aracının şoför koltuğuna geçen Başbakan Yıldırım, doğup, büyüdüğü  Refahiye’nin Kayı köyüne gitti. 
Öte yandan Başbakan Yıldırım, “Dünya Çevre Günü” dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Biz, çevreyi, yani tabiatı, Allah’ın eseri ve emaneti olarak görüyoruz. Bütün insanların ortak hayat alanı olan çevreyi muhafaza etmek hepimizin yegane görevidir” diye konuştu.