atih Belediyesi tarafından Four Seasons Otel'de düzenlenen "Tarihi ve Kültürel Yapısıyla Tarihi Yarımada" konulu "Sosyal Medya Sohbetleri"ne katılan Kurtulmuş, ardından gazetecilerin, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararına ilişkin sorusunu yanıtladı.
İngiliz halkının kendi tercihi olan bu karara saygı duyulması gerektiğini belirten Kurtulmuş, seçim kampanyasında Avrupa Birliği’nden çıkmak isteyenlerin yapmış olduğu çok çirkin bir propaganda olduğunu vurguladı. Kurtulmuş, özellikle İslam ve Türkiye karşıtlığını kullanarak, Avrupa Birliği’nden korunmak için bir takım şeyler söylendiğini aktardı.
Kurtulmuş, "Türkiye 3 bin yılında ancak Avrupa Birliği’ne girebilir" diyenlerin olduğunu anımsatarak, "Ayrıca, 'Türkiye nasıl olsa girmeyecek. Telaşlanmayın.' diyenler oldu. Bu şekilde Türkiye seçimin bir malzemesi haline getirilmeye çalışıldı. Sayın Cameron’a, 'Siz Türkiye’nin ne zaman gireceğini değil, 30 sene sonra Avrupa’nın ne hale geleciğini düşünün. Onu konuşun” demiştik." değerlendirmesini yaptı.
- "Avrupa bir tam manasıyla devlet olacak adımları atamadı"
Kendisinin de 7-8 sene önce, “Eğer Avrupa ortak ordusunu kuramazsa, Avrupa Birliği dağılma sürecine girer” uyarısını yaptığını aktaran Kurtulmuş, şöyle devam etti:
"Avrupa; Gümrük Birliği, ekonomik bütünleşme safhalarında, Avrupa Parlamentosu’nu, hukuk, adalet divanlarını kurmakta çok hızlı aşamalar kat etti. Son aşamasına gelince, AB içindeki kendi tartışmalar ortaya çıktı ve Avrupa bir tam manasıyla devlet olacak adımları atamadı. 'Ukrayna krizini çözemeyen bir Avrupa Birliği’nin kendi varlığı da tartışmalı hale gelir, tartışılır.' demiştik. Biz bunları önceden görmüş ve söylemiştik. Ama burada Avrupa’nın görmesi gereken başka bir şeyi daha söylüyoruz. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması çok önemli bir meseledir. Sadece Avrupa için değil, dünya siyaseti için de tarihi önemde bir gelişmedir. Yeni bir sayfanın başlangıcıdır. Bunu çok açık ifade etmemiz lazım. Ama Avrupa’nın aynı zamanda şuna da çok hassas biçimde çözüm bulması lazım. Türkiye üzerinden kendi iç siyasetlerinde bir şeyler yapabilirler. İslam karşıtlığı üzerinden bazı sözler söyleyebilirler ama Avrupa’da adım adım yaklaşan başka bir büyük tehlike daha var."
- "Avrupa için tehlike çanları çalıyor"
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Avrupa’nın hemen hemen her yerinde, aşırı sağcı, göçmen karşıtı, yabancı düşmanı, İslam düşmanı ve özellikle de Türkiye karşıtı siyasetlerin geliştiğine dikkati çekti.
"Bütün bunlara bakılınca, Avrupa için tehlike çanları çalıyor." diyen Kurtulmuş, Avrupa'nın sadece İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden uzaklaşması süreciyle karşılaşmadığını dile getirdi.
Kurtulmuş, şunları kaydetti:
"Aynı zamanda da 1665’lerden bu yana Macar piskopos Roksas'la başlayan bir Avrupa federalizminin temelleri, o zamandan bu yana konuşulan ortak Avrupa kültürü çatırdıyor. Bu anlamda da orada ırkçı, yabancı düşmanı, mülteciye tahammül etmeyen, yıllardır Avrupa’daki ülkelere ciddi katkı sunmuş olan insanlardan da haz etmeyen, bunları istemeyen yeni bir korkutucu sağ akım gelişiyor. Avrupa’nın oturup bunları konuşması lazım ama maalesef bakıyorsunuz Avrupa ya İslamofobyayı politik olarak dile getiriyor, Türkiye üzerinden bir takım işler yapılıyor ya da Almanya’da karşılaştığımız gibi sözde Ermeni soykırım tasarısı üzerinden Türkiye’ye yön vermeye çalışıyorlar. Bunların hepsini bir tarafa bırakmaları lazım."
İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasının önemli bir gelişme olduğunun altını çizen Numan Kurtulmuş, "İngiliz halkının bileceği bir şeydir ama Avrupa için aynı zamanda eş zamanlı olarak hem dağılma süreciyle ilgili bir tehlikeyi ortaya koyuyor, hem de buna paralel olarak aşırı sağ akımların gelişmesiyle ilgili de yeni bir Avrupa içi gerilim sinyallerini veriyor. Kaldı ki bu gerilimlerle birlikte sadece Avrupa içerisinde değil, dünya siyasetinde de yeni bir gerilimin eşiğinde olduğumuzu görmemiz lazım. Önemli bir adımdır. Avrupa’nın 30 yıl sonrasını göremeyenler, Türkiye’ye 3 bin yıl sonrasını tavsiye etmişlerdi, '3 bin yılında Türkiye ancak girer' demişlerdi. Herhalde 3 bin yılına kalmayacak. 30 yıl içinde Avrupa Birliği diye bir şeyin kalmayacağı görülüyor." ifadelerini kullandı.