Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara’nın Çubuk ilçesinde şehit cenazesini ziyaretinde yapılan saldırının yankıları sürüyor. CHP örgütü 81 ilde yaptıkları eş zamanlı açıklamada “Azmettiriciler bellidir” diyerek tansiyonu yükseltecek ifadeler kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, olayı tasvip etmediklerini ifade etti. Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Erdoğan “Allah şehitlerimize gani gani rahmet eylesin. Bu vatan onların bize bıraktığı kutsal bir emanettir. Ne yazık ki Çubuk’ta bir şehidimizin cenaze töreninde istenmeyen bir olay meydana gelmiş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik protestolar şiddet eylemine dönüşmüştür. Olay tüm boyutlarıyla soruşturulmaktadır. Şiddeti asla tasvip edemeyiz. Şiddetin ve terörün her türüne karşıyız. Kimsenin Türkiye’nin huzur iklimine zarar vermesine müsaade etmeyiz” dedi.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da olaya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Elbette yaşanan olaydan üzüntü duyduk. Şiddetin hiçbir türü tasvip edilemez. CHP genel başkanını seçim döneminde kullandığı dil ve kurduğu ittifaklar sebebiyle protesto eden vatandaşlarımıza terörist muamelesi yapılmasını asla kabul edemeyiz. Birileri Erdoğan nefretinden dolayı bu teröristlerin siyasi uzantılarını desteklemeyi, onlarla ittifak kurmayı kendilerine yediriyor olabilir ancak halk bu işbirliğini kesinlikle hazmedemiyor.”

O KİŞİNİN İLİŞİĞİ KESİLDİ
Kılıçdaroğlu’na yumruk atan saldırganın AK Parti üyesi olduğu duyuran AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Ankara İl Yönetim Kurulumuz, Osman Sarıgün’ün kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak İl Disiplin Kuruluna sevkine karar vermiştir. AK Parti, şiddetin her türlüsüne karşıdır. İlkelerimiz, şiddeti kesinlikle reddetmektedir. Demokratik siyasette şiddete yer yoktur” açıklamasını yaptı.

CHP’DEN SUÇLAMA
Bu arada CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, saldırının araştırılması için de Meclis’te araştırma komisyonu kurulması için teklif vereceklerini duyurdu. Şehit cenazesine katılan protokolü ihtam eden CHP’li Özkoç, “Şehidimizi uğurlamak için yola çıktıklarında yanlarında bulunan protokol birden onların yanından ayrılıverdi. Birkaç dakika sonra saldırı başladı. Bu öldürmek amacıyla yapılan bir saldırıydı” dedi.
CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ise Twitter mesajında şehit yakınlarına yönelik ağır ifadeler kullandı: “Genel Başkanımıza saldırarak linç girişiminde bulunanlar bu ülkenin milli birliğine saldıran soysuz teröristleridir... Bu soysuz çetenin bölücü teröristlerle amaç birliği vardır... Bu soysuz çeteyi lanetliyorum... Bu güzel memleketi bu soysuz çeteye teslim etmeyeceğiz...”