İnsandan en son çıkacak huy, baş olmak, emretme arzusudur. İnsana en zor gelen, emir almaktır, 'peki' demektir çünkü nefs hep 'hayır' demek ister. Baş olma sevdası insan için felakettir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki, "Siz, emirliğe [baş olmaya] düşkünsünüz. Halbuki emirlik, kıyamette pişmanlıktır. Ancak, onun hakkını gözetenler bundan müstesnadır." Allah adamları asla amirlik, müdürlük peşinde koşmazlar, bundan nefsin büyük pay alacağını bilirlerdi. Mevki ve makam insanı kibirlenmeye sürükler. İnsanların bu kötü huydan kurtulması için malın, mülkün ve müdürlüğün geçici olduğunu, iyi yolda kullanılmadıkları takdirde zararlı olduğunu düşünmeli. Zira Allahü teâlâ, "Ey kulum, ben sana şu kadar mal verdim, şu kadar sene makam mevki verdim, bununla benim dinime ve kullarıma ne hizmet ettin?" diye soracak. 
Nefsin esiri olmadan, kibirlenmeden hizmet maksadıyla makam sahibi olmak da çok faydalıdır. Hadis-i şerifte, "Hak ve adalet üzere bir gün hakimlik yapmayı, bin sene gaza etmekten daha çok severim" buyuruldu. 
Antâkî hazretleri buyurdu ki: "Riyaset, yani baş olma arzusu, riya gösteriş sevgisinin başı, nefsin sevgilisi, şeytan için de göz aydınlığıdır!" 
Fudayl bin İyâd da şöyle buyurdu: "Başa geçmek isteyen kimse, yüksek vasıflarla anılabilmesi için başkalarının hep noksanları ve ayıpları ile anılmasını ister. Kendisinin yanında birisini hayır ve iyilikle yâd etseler, hoşlanmaz. Riyaset sevdalısı kimse, şüphesiz iyi hallerine veda etmiştir." 
Süfyan-ı Sevrî hazretleri "Riyaset ve kadın sevgisini bırakmak, sabırdan daha acıdır!" demiştir. 
Meymun bin Mehran da şöyle buyurdu: "Biriniz, bir iş icabı bir yere giderken başkalarını sizinle beraber yürümeye veya bineğinizin peşinden gelmeye davet etmekten sakınınız. Çünkü bu, rehberlik durumunda olan bir kimse için bir fitne, uyan kimseler için de bir kibir ve gururdur. İbadet ettiği mescitten evine kadar adamları tarafından götürülen ilk şahıs, Kays oğlu Eş'as olmuştur. Kendisi hayvanı ile gider, adamları da önünden yürürlerdi. Bunu gören halk 'Allah ıslah etsin! Ne kibirli adammış bu!' diye söylenirlerdi." 
İmam-ı Şarani hazretleri buyurdu ki: "Ey Müslüman! Sakın riyâset ve büyüklük sevdasına düşme! Herhangi bir dünya işinde 'baş' olayım diye çalışma." 
Hadis-i şerifte buyuruldu ki: "İki aç kurt, bir koyun sürüsüne girdiği zaman yaptıkları zarardan, mal ve şöhret hırsının yapacağı zarar daha çoktur." 
Mevki, makam sahibi olmak arzusunu gideren en kuvvetli ilaç ise, insanlardan uzlet etmek yani uzak durmaktır. Ve Ebû Bekr Verrak hazretlerinin buyurduğu gibi: "İhlas sahibi mi olmak istiyorsun, önce baş olma sevgisini kalbinden at. Sonra kendini kimseden üstün görme!"