ZİYNETİ KOCABIYIK
Günümüzde hızla artan bel ve omurga problemlerinin ve ağrılarının en önemli sebebinin yanlış ayakkabı seçimi olduğu bildirildi. Kadınların yüksek topuk sevdasının, telâfisi imkânsız omurga hastalıklarına sebep olduğunu söyleyen Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Önder Kılıçoğlu, “Yüksek topuklu, sivri burunlu ayakkabılar, kişinin yürüyüşünü bozuyor. Öne düşecekmiş gibi yürümek çabuk yorulmaya; diz, kalça ve bel eklemlerinde aşırı yüklenmeye bağlı olarak uzun süreçte aşınmaya ve ciddi kalça problemlerine yol açar. Bunun sonucunda dayanılmaz ağrılar ortaya çıkabilir” dedi.
AYAK SAĞLIĞININ DÜŞMANI STİLETTO 
Stiletto olarak tanımlanan ince topuklu, sivri uçlu ve gövdesi uzun ayakkabıların ayak sağlığının en büyük düşmanı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kılıçoğlu, “Buna karşılık babet olarak adlandırılan tamamen düz ayakkabılar da ayak sağlığına uygun değildir” diye uyardı. Yüksek topuklu ve sivri uçlu ayakkabıların son derece ağrı veren ve ancak cerrahi ile tedavi edilebilen halluks vulgus hastalığına sebep olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Kılıçoğlu, “Yüksek topukların en önemli problemi ayak başparmaklarının dışa doğru çıkıntı oluşturduğu durumdur. Bu hastalıkta genetik yatkınlık en önemli sebep olmakla birlikte yanlış ayakkabı seçimleri de önemli bir etkendir. Genetik yatkınlığı olan kişilerde ayaklar genişler. Bu gruptaki kişiler,  özellikle yüksek topuk giydiğinde ayaklarının ön tarafına daha fazla yüklenir. Zaten deforme olan ayak daha da fazla yük aldığı için ciddi sorunlar ortaya çıkabilir” diye konuştu.


Ayaklarınız rahatsa seçiminiz doğrudur
? Zayıflamak için giyilen beşik taban ayakkabıların özellikle yaşlılar için risk oluşturduğunu söyleyen Prof. Dr. Önder Kılıçoğlu, bu ayakkabıların zayıflamada herhangi bir etkisinin olmadığını, denge problemi yaşayan yaşlıların düşmesini kolaylaştırdığını ve  tercih edilmemesi gerektiğini belirtti. Herkes için uygun ayakkabının kendi ayak yapısına değiştiğini ifade eden Prof. Dr. Kılıçoğlu, “Ayakkabı ne çok yüksek ne de dümdüz olmamalıdır. Hem kadınlar hem de erkekler için burun kısmı dar olmayan, ortalama 2.5 yüksekliğindeki ayakkabılar, omurga sağlığı için en uygun ayakkabılardır. Bu yükseklik ayağının rahatlığı ile bağlantılı olarak artırılabilir. En doğru ayakkabı, ayağının içinde rahat ettiği ayakkabıdır” diye konuştu.  
DİYABETTE AYAK KAYBININ EN ÖNEMLİ SEBEBİ YANLIŞ AYAKKABI
Ülkemizde belli bölgelerde her 10 kişiden birinin diyabet hastası olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kılıçoğlu, ayak-bacak kesilmelerinin en önemli sebeplerinden birinin diyabette ayak yaraları olduğunu belirterek, “His kaybı sebebiyle diyabetliler ayaklarının yaralanmasını hissetmezler. Yanlış ayakkabı seçimi ayak yaralarına ve enfeksiyonlara sebep olur. Diyabette ayak yaraları kanserden daha fazla korkutur. Diyabetik ayakta akut enfeksiyonsonucu 2-3 yıl içerisinde ölüm  riski %50'dir. Bu sebeple diyabetlilerin ayakkabı seçimine herkesten daha fazla dikkat etmesi, özel yapım ayakkabı giymeleri gereklidir” diye anlattı.