Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, halk arasında "domuz gribi" olarak bilinen H1N1 virüsünün Türkiye'de ne şekilde etkili olduğuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Laboratuvar sonuçlarına baktığımızda aralık ayında gribe bağlı nedenlerle yaşamını yitiren 8 kişinin tetkiklerinde H1N1 virüsüne rastlandığını görmekteyiz" diyen Bakan Müezzinoğlu, bu hastaların 7'sinin vefat nedenin sadece H1N1 virüsü olmadığını vurguladı. 

Müezzinoğlu, kaybedilen hastalardan birinin gebe olduğunu ifade ederek diğerlerinde ise diyabet ve solunum yolları gibi ciddi kronik hastalıklar bulunduğunu söyledi. Müezzinoğlu, "Zira, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde grip, yaşam kayıplarına neden olabiliyor" açıklamasında bulundu.

"Paniğe gerek yok"

Grip sıklığına ilişkin şu an için endişe edecek bir durumun söz konusu olmadığının altını çizen Müezzinoğlu, "Paniğe gerek yok" dedi.

Müezzinoğlu, "0-2 yaş grubundakilerin, kronik hastalığı bulunanların, 65 yaş üstündekilerin aşı olması gerekiyor ve aşılar için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmiyor" ifadelerini kullanarak, "El temizliğine özen gösterilmesi, kalabalık ortamların gün içinde mutlaka havalandırılması, ortamdaki kirli havanın temiz hava ile sirkülasyonunun sağlanması gerekir" uyarılarında bulundu.