Hayatta her insanın bir sağlık problemi vardır. Etrafınıza bir bakın hiçbir hastalığım yok diyenle çok az karşılaşırsınız. Kimisi iç hastalık yaşar, kimisi de psikolojik, kimisi de dış görünüşüyle alakalıyla sağlık problemleri yaşayabilir. Dış görünüşle alakalı örnek vermek gerekirse saç dökülmesi buna en dikkat çeken örnek olarak gösterilebilir. Saç dökülmesi neden dedim çünkü hastalığımdan dolayı kel olabilecek kadar saçlarımın dökülmesi bu örneği sizlere vermeme neden oldu. Saç dökülmesi deyip geçmeyin. Uzmanlar günde 50-100 saç dökülmesi normal olduğunu açıklaması yüreklere su serpse de değişen yaşam şartları, aşırı iş stresi ve yoğunluğu, geçim sıkıntısı ve genetik faktörlerinin yanı sıra, bayanlarda hamilelik, menopoz sonrası yaşanan sıkıntılar, sık sık saç boyatma ve fön çektirmeyi göz önünde bulundurunca 100’ün üzerinde bir saç dökülmesi kaçınılmaz olabilir. Saç dökülmesinin en büyük etkenlerinden az önce belirttiğimiz nedenler olarak başta geliyor. Şunu da unutmamak gerekiyor aşırı saç dökülmesi kellik problemine de neden olabilir.

Artık teknolojinin de gelişmesi ve tıp alanında yapılan yenilikler, ayrıca kendini ispatlatmış, dünyaya da nam salmış doktorlarımızın olması bizim bu konuda ümitsiz ve çaresiz olmadığımızın açıkça göstergesidir. Çocukluk yaşlarımda başlayan saç dökülmesi problemi 25li yaşlara geldiğimde artık tamamen kafamda yarım ay oluşmasına, hatta arkadaşlarımın sizin ailede kellik genetik mi? Okumaktan kafanda saç kalmamış be oğlum! (Okumakla kelliğin ne alakası varsa hiç anlam veremiyorum) gibi hiçte hoşuma gitmeyen sözlerle karşı karşıya kaldığımı hatırlıyorum.

Saçları dökülmeye başlayan, hatta dökülmüş bir erkeğin başından geçen 5 şeyi paylaşayım sizlerle.

1) İşi gücü bir kenara bırakır aile de saçları dökülen birileri var mı araştırmaya başlarsın. Acaba problem sadece bende kişisel mi, yoksa ailede ırsi mi diye.

2) Saçların döküldüğü için artık bundan sonra kızların seni beğenmeyeceğini (Başta inanmasam da meğerse bayanların kel erkekleri daha çekici bulduğunu saç ekimi yaptırdıktan sonra öğrendim) ve kimseyle birlikte olamayacağını düşünürsün.

3) İnsanların sürekli senin kel kafana baktığını düşünürsün.

4) Güneşin altında uzun süre kaldığında saç derindeki yanmaları hissedersin.

5) Kafaya psikolojik olarak iyice takarsın, internetten araştırmalar yapmaya, bitkisel formülleri, kürleri, saç çıkaran ilaçları aramaya ve sık sık sağlık ile alakalı dergileri okursun. Ha dergi demişken benimde hayatımı değiştiren bir dergi oldu aslında diyebilirim.

Durun durun neyse biraz yüreğinizi ferahlatayım. Dergi okumayı çok seven biri olarak birgün bir derginin bir sayfasında ‘Saç dökülmesi ve Kellik Artık Bir Problem Değil’ diyen bir estetik cerrahın sözünü ve o yazısını hiç unutmuyorum. O doktorun o köşe yazısını okurken kafamda artık bende artık kellikten kurtulacağım diye sevinç çığlıkları atmaya başlamıştım bile. 25 yaşına kadar neden bir doktora gitmediğimi ve saç ekimi yaptırmadığımı diye merak ediyorsanız doğal yollarla soruna çare bulacağımı düşündüğümden diyebilirim.

Saç dökülmesi ve kellik gerçekten de bir problem değilmiş. Saçlarımız görünüşümüz ve duygusal açıdan en çok önem verdiğimiz şeylerden birisi olduğunu biliyor muydunuz? Bir insanda güzel saç tarzı, o saçın rengi duruşumuzu her şeyimizi ilk etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Herhangi bir tarzın ilk göstergesi saçlarımızdır. O yüzden saçlarınız dökülüyor veya kellik problemi yaşıyorsanız çözüm belli. İyi bir doktor öncülüğünde başarılı bir saç ekimi.

Dhi saç ekimi nedir diye merak edenlere Direct Hair Implant yani Türkçe anlamı ‘Direkt saç ekimi’ demek oluyor. Dhi saç ekimi tekniğinin en önemli özelliği ve avantajları nedir diye soracak olursanız; Kanama, dikiş izi ve kesi izi olmadan daha doğal bir görünüm sağlayan yöntem olması. DHİ saç ekiminde saçlar, direk olarak, kalemle yön verilerek yerleştirildiği için kanama olmaz. 1 hafta 10 gün gibi kısa sürede iyileşme tamamlanır.

Size son olarak da perkütan saç ekimi yönteminde kısaca bahsedelim. Perkütan saç ekimi yönetimi de çokça tercih edilen yöntemlerden biri olarak göze çarpıyor. Bu yöntemde saç köklerinin doğal yapısına uygun olarak saç ekimi işlemi yapıldığı için kafanızda yara izi kalmıyor. Saç ekimi merkezlerinin bir kısmı Perkütan saç ekimi yöntemiyle hizmet veremeyebilir. Genellikle daha kurumsal hizmet veren ekim merkezlerinde bu yöntemi bulabilirsiniz. Perkütan yönetimiyle ekilen saçlar daha doğru açıda çıkıyor. Bunun nedeni ise saç dökülmesi yaşanan bölgeye yoğun bir şekilde saç ekiliyor, ekilen saç kökleri doğru açılarda çıkıyor ve bu sayede en doğal görünüm elde ediliyor.

Uzun lafın kısası hayatta bu tarz ufak şeyleri dert etmeyi bir kenara bırakın ve hayatın tadını çıkartmaya bakın. 

İlandır.