Burun Estetiğinin Tarihi

Günümüzde dünyanın hemen hemen her yanında hem estetik, hem de fonksiyonel açıdan, uzun vadede bütünlüğe dayalı, değişmeyen sonuçlar elde edilmesini sağlayan operasyonlar yapılıyor.  Bu şu anda tüm dünyada benimsenen yapısal burun estetiği yaklaşımıdır.

Ama savaşların hâkim olduğu son yüz yıla gelene dek burun ameliyatı çok fazla şekil ve düzlem değiştirmemiştir. Amaç sadece tamir etmektir. Burun ameliyatları ilkçağlardan itibaren yoğunluklu olarak ve uzun süre sadece Hindistan’da yapılan ameliyatlardan ibaretti. Bunun sebebi ise bu dönemlerde Hindistan’da suçlulara uygulanan cezalardan birinin burun kesme olmasıydı. Üstelik bazı suçluların kesilen burunları, alından alınan bir deri dokusuyla tamir ediliyordu. Lakin bu ameliyat türünün dünyaya yayılması İngilizler sayesindedir. Hindistan’ı işgallerinden sonra bu uygulama yöntemini fark eden bir İngiliz Doktor, İngiltere’de de kullanmaya başlayınca uygulama bütün dünyaya yayılır.

Tek kusuru bu ameliyatların genel özelliğinin sadece burun tamirinden ibaret olmasıydı. Yani ortada hala estetik bir kaygı bulunmamaktaydı. Ta ki II. Dünya Savaşı patlak verene kadar. Çünkü 1935 tarihinde Nazilerin eğitim sistemi içerisinde okutulan ders kitaplarına giren ve Yahudileri tanımak amaçlı burun şekilleri çizildi ve Yahudilerin burun yapısı 6 sayısı şeklinde gösterildi. Böylece Almanların birçok Yahudi’yi burunlarından tanıyacağı öngörülüyordu.

O dönemde bir cerrah olan Jocgues Joseph de Nazilerin tanınmaması için bazı Musevilerin burun şekillerini estetik ameliyatla değiştirdi. Yani burun estetiği ilk olarak güzelleşmek amacıyla değil de hayat kurtarmak için uygulanmaya başlandı.

Ülkemizde ve Günümüzde Burun Estetiği

Türkiye’de ise burun estetiğini ilk yaptıranlar Yeşilçam’ın kalburüstü yıldızları oldu ve ilk ameliyatlar yetmişlerde yapılmaya başlandı. Ancak bu dönemde de tek amaç burunu küçültmekti. O dönemden günümüze kadar operasyonların şekli daha da değişti ve kolaylaştı. Tek başına burun küçültme anlayışı yerini fazlalıkların ve azlıkların yüzle estetik uyumuna bıraktı. Hatta bugün eğriliklere müdahale edilerek, hatalı sonuçları telafi eden yenilenme ameliyatları yapılmaya başlanmıştır. Rinoplasti sayesinde burnun estetik olduğu bile artık anlaşılmıyor. Günümüzde yapılan ameliyatlarda nefes alma kanalları açık tutuluyor, morarma ve şişme minimize ediliyor ve iyileşme süreleri de oldukça kısa sürmektedir.

Hal böyle olunca son dönemlerde bu ameliyatlara talebin arttığını da gözlemlenebiliyor. Sadece kadınlar değil estetik kaygısı güden birçok erkek de burun ameliyatlarını tercih ediyor. Genel anlamıyla burun estetik fiyatları hastanesine, doktoruna, kullanılan malzemeye göre değişiklik göstermektedir. Burun Estetiği haricinde günümüzde saç ekimi uygulamaları da erkek hastalarımız için oldukça popülerdir. Bayanlar içinse yüz gençleştirme son dönemde oldukça ilgi görmektedir.  Tüm estetik cerrahi uygulamaları hakkında bilgi edinmek için http://www.fbm.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.