MURAD TAMER-SAMSUNG BOĞAZİÇİ YÜZME YARIŞLARININ ÖZEL MİSAFİRİ TÜRKİYE'YE KONUŞTU
Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yarışı'na her sene özel isimler davet ediliyor. 24 Temmuz'da gerçekleştirilecek etkinlikte bu defa "Okyanus Adamı" olarak bilinen Adam Walker boy gösterecek. İskoç sporcu diğer davetlilerden farklı olarak  6.5 kilometrelik zorlu parkurda yüzecek. Kendisi dünyanın en zorlu yedi okyanus geçişinde başarıyla kulaç atmış ve dünyada bu başarılı sonuca ulaşan altı sporcudan biri. Geçtiğimiz yıl Yeni Zelanda'da bir köpek balığı ile burun buruna gelen ve yunusların yardımıyla kurtulan Adam Walker ile geçmişteki maceraları ve Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yarışı hakkında hoş bir sohbet gerçekleştirdik. 
En zorlu etapları başarıyla bitirdiniz. Sizi en çok zorlayan geçiş hangisiydi?
Her birisinin kendine göre zorlukları oldu. Mesela Manş Denizi'ni geçerken 20 kez mide bulantısına uğradım, Katalina Boğazı'nı geçişimde omuz tendonum yırtıldı ve karanlıkta 6 saat tek kolla yüzmek zorunda kaldım. İrlanda'dan İskoçya'ya yüzüşümde zehirli bir deniz anası beni çarpmıştı.  Japonya'daki Tsugaru Kanalı geçişi arasında ise ilk 4 saat boyunca hastaydım ve akıntıya karşı gelebilmem için daha hızlı yüzmem gerekti.  
Yüzerken sizin için en korkutucu olan ve motivasyonunuzu yükselten etkenler nelerdir ?
Bazen başlamadan önce gergin veya endişeli olabiliyorum. Ama suya girince hepsi geçiyor. Beynimi geçişe odaklayıp, "nedir ki, bir kol, bir kol daha" diye düşünerek işi basitleştirmeye çalışarak korkularımın önüne geçmeye çalışıyorum.  Beni motive eden ise karşıya geçme düşüncesidir. Varmanın ne kadar güzel bir his olacağını ve nihai hedefim olan 7 okyanus geçişini tamamlamaya bir adım daha yaklaşmış olacağımı düşünüyorum. 
Oceans 7 hayalinizi gerçekleştirdiniz. Sırada ne var?
Bir çok fikrim var. En önemlisi, yunusların ve balinaların korunması hakkında farkındalığı arttırmak amaçlı bir yüzme gerçekleştirmek. Cook Boğazı geçişimde karşıma çıkan köpekbalığından yunuslar tarafından kurtarılmıştım. Onların korunmalarına çok önem veriyorum. Ayrıca biliyorum ki benim için halen yapılmamış ve meydan okunacak çok sayıda yüzüş var.
Türkiye'den organizasyon için davet aldığınızda neler hissettiniz?
Öncelikle büyük onur duydum, yarışların büyük bir geçmişi var.  Boğaziçi yüzücüleri ile tanışmak için can atıyordum. Bir yandan da, kendimin 'Okyanus 7' deneyimlerimi paylaşarak başkalarını da açık deniz yüzmelerine teşvik edebilmeyi umuyorum.  Daha önce Avrupa-Afrika-Avrupa arasında yüzdüm. Ama Asya'dan Avrupa'ya yüzme fikri çok heyecan verici ve çok güzel bir meydan okuma. Omuz sakatlıklarından korunmak ve daha az çaba ile daha etkin yüzmeyi sağlamak amacıyla geliştirdiğim teknik sayesinde  saatte 1200 daha az kulaç atarak, daha hızlı yüzebiliyorum. İstanbul'da yüzücülere kendime ait olan bu tekniğimden de söz etmek istiyorum.
EŞSİZ BİR  TECRÜBE
Yarış için çok heyecanlı olduğunu ifade eden İskoç yüzücü, "Bence parkuru tamamlayabileceğini düşünen  herkes bu yarışta yer almak için uğraşmalı. Kazanır mıyım bilemiyorum ama daha çok bu eşsiz deneyimin tadını çıkarmaya çalışacağım" dedi.