Bu, Türkiye'de özellikle futbol ve televizyon ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı demek oluyor. Bundan böyle Lig Tv tarihe karışabilir. beIN sports Türkiye yeni adı olabilir. Kanal her gittiği ülkede bu markayla yayın yapıyor. Son olarak İspanya pazarına da, beIn Sports İspanya olarak girdi. Gelelim komplo teorilerime...
 
Derbiyi dünyaya satmak 
Galatasaray - Fenerbahçe derbisine özel ilgi olacak. beIN Sports yavaş yavaş dünyada 'tekel' olmaya başladı. Üç yılda 11 ülkede yayın yapar konuma geldi. beIN Sports, dünya çapında kendi elindeki kanallarda bu 'derbi'yi pazarlamak isteyecektir. Bunun içinde televizyon gelirlerini cazip hale getirecek, futbolcu transferlerine aracı olabilir. Malum patronu Nasser Al - Khelaifi, Paris St. Germain'in de sahibi. İbrahimoviç'in isminin Galatasaray'la anılmasında acaba bu derbinin hiç rolü yok mu? Önümüzdeki yıllarda bir Türk takımının 'satın alınması' gerçekleşirse şaşırmamak lazım.  
 
Şampiyonlar ligi gelir 
beIN Sports'un arabistan, Endonezya, ABD, Fransa, Avustralya ve son olarak İspanya'da spor kanalları var. Şampiyonlar Ligi bu kanalın olmazsa olmazı. Türkiye'de Tivibu üç yıllığına şampiyonlar liginin yayın haklarını aldı. 'Satın alma konusunda' para derdi olmayan ve istediğini alan Katar medya grubu, bakalım üç yıl bekleyecek mi? 
 
Lig TV ekibi ne olur?
beIN Sports ekibinin 'bir yıl' Lig TV'ye dokunmayacağı konusunda kulağıma bir bilgi ulaştı. Lig TV ekibi bu işi bilen tecrübeli bir ekip. Ama gelen ekip mutlaka 'bir fırça darbesi de benden' diyebilir. 
 
1 milyar euro verdi mi?
Televizyon ve spor ilişkileri haberlerinde uzman blog 'Media Sportif'in iddiası, Katarlı grubun Digitürk'ü satın almak için 1 milyar euro'yu gözden çıkardığı yönünde.
 
CEZA BELGESELLERİ İLK 100'E GİRDİ
YSK'dan ceza yemeyen kanal kalmadı. Kanal D, Star TV, FOX da nasiplerini aldı. 'Su Altı Cennetlerimiz' RTÜK'ün ceza belgeseliydi. Yayınlanmadığı kanal kalmadı! Salı günü Kanal D ve FOX'taydı. AB'de ilk 100'e girdi! FOX'ta 68'inci, Kanal D'de 71'inci oldu. Her ikisi de 19.21 gibi yayına girdi. Çarşamba Star TV cezalıydı.  42 dakikalık 'Ormanı Planlayanlar' belgeseli düştü payına. TRT Belgesel'de yayınlandığında (2013 Ağustos) kimsenin haberi olmamıştır! Oysa şimdi AB'de 47'inci oldu. Enteresan bir ülkeyiz!

Milliyet - Sina Koloğlu