Gençlerbirliği'nde 2013-2014 sezonunda 7 ay görev yapan Özdilek, İlhan Cavcav Beştepe Tesisleri'ndeki imza töreninde, tekrar başkent ekibine gelmekten mutlu olduğunu belirtti. Mehmet Özdilek, başkent temsilcisindeki ilk döneminde çok sağlıklı bir 7 ay geçirdiğini ifade ederek, Gençlerbirliği'ni Türk futbol tarihinin en köklü kulüplerinden biri olması nedeniyle yeniden tercih ettiğini söyledi.
Kırmızı-siyahlı takımı daha yukarı taşımak için çalışacaklarını ifade eden Mehmet Özdilek, "Tüm mesaimizi Gençlerbirliği'ni daha iyi yerlere getirmek için harcayacağız. Ümit ederim ki takımı, bıraktığımız noktadan daha ileri noktaya taşırız" dedi.
Özdilek, ligde henüz üç haftanın geride kaldığına dikkati çekerek, milli maç arasını en iyi şekilde değerlendireceklerini anlattı. Takımı yakından tanıdığına işaret eden Özdilek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bir çoğu bildiğim oyuncular. Bünyemize katılan oyuncularla da oturup konuşacağız. Ne yapmak istediklerimizi anlatacağız. Diğer oyuncu grubuyla daha kolay iletişim kuracağız. Bugünden hedef koymak sağlıklı değil. Önemli olan seyirci sayısını biraz daha yükseltmek. Bunun için kazanma arzusu yüksek bir takım görüntüsünü sahaya yansıtmak önemli. Tek düşüncem, oynadığı oyundan keyif alan Gençlerbirliği yaratmak."
Özdilek, sözleşme süresinin Türkiye'de çok önemli olmadığının altını çizerek, "İster bir yıl, isterse de 5 yıllık sözleşme yapın. Arzu ettiğiniz hedeflere varabilmek için skor anlamında bunları desteklemeniz lazım. Türkiye'nin gerçeği bu. Başarılı olduktan sonra öbür taraf çok önemli değil" diye konuştu.
Gençlerbirliği'nin uzun vadede Avrupa kupalarını hedeflemesi gerektiğini vurgulayan "Şifo Mehmet", şunları kaydetti:
"Gençlerbirliği, Avrupa kupalarında mücadele etmiş bir kulüp. Ben de futbolculuğum döneminde çok sayıda Avrupa kupası, milli maç oynadım. O taraf farklı bir organizasyon. Gençlerbirliği tarihi, potansiyeli ve ekonomisiyle bu organizasyon içinde olmalı. Muhakkak Avrupa kupalarında mücadele eden, hatta zaman içinde şampiyonlukları hedefleyen konuma gelmeli. Önemli olan doğru planlamayla, hedefleri kalıcı bir şekilde ortaya koymak." 
Gençlerbirliği Başkan Vekili Mehmet Niyazi Akdaş ise Özdilek ile yeniden anlaştıkları için mutlu olduklarını söyledi.
Özdilek ile nikah tazelediklerini dile getiren Akdaş, "1,5 sene önce tatile çıkmıştı. Tatil bitti ve tekrar beraber çalışacağız. 'Ekibiyle birlikte kendisine hoş geldin' diyorum" ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Mehmet Özdilek, 1 yıllık sözleşmeye imza attı. Özdilek'in yardımcılıklarını Sedat Karabük, Yusuf Tokaç, Şenol Fidan, Erdinç Erol, İlker Kıreker ve Servet Çavuşoğlu yapacak.