De Souza, Fenerbahçe Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, çok iyi  çalıştıklarını ve doğru yolda olduklarını düşündüğünü kaydederek, "Hepimizin de  bildiği gibi şampiyonluk bizim net bir şekilde hedefimiz. Sahip olduğumuz hoca  ile birlikte hedefe kesinlikle ulaşacağız" ifadelerini kullandı. 
 
Ziraat Türkiye Kupası'nın da sarı-lacivertli takımın önemli  hedeflerinden biri olduğunu aktaran Brezilyalı futbolcu, "UEFA Avrupa Ligi'nde de  iyi işler yapabilecek takıma sahibiz. UEFA Avrupa Ligi'nde şampiyon olabilecek  kapasitemiz var. Eminim ki Avrupa'da ileri turlara kadar gideceğiz. Uzun bir yol  bizi bekliyor ama kupayı kazanmamız için çok çalışmalıyız" şeklinde görüşlerini  aktardı. 
 
Fenerbahçe'ye gelmeden önce sarı-lacivertli takımla ilgili olumlu  referanslar edindiğini dile getiren De Souza, şunları kaydetti: 
 
"Menajerim, Cristian Baroni ve Andre Santos'un da menajeri ve  Fenerbahçe'yi daha önceki yıllarda aramızda hep konuşurduk. Fenerbahçe'nin  büyüklüğünden, ne kadar çok kupa kazanan bir kulüp olduğundan bahsederdik. Aynı  zamanda Alex de Souza, Fenerbahçe'de uzun yıllar hizmet etmiş bir futbolcu.  Fenerbahçe'nin teklifini duyduğum anda ikinci defa düşünmedim. Bana kupalar  kazanma fırsat sunacak ve beni büyük bir kulübe geldiğim hissine sokacak bir  takıma geldim." 
 
"Pereira, her maçı bizimle beraber yaşıyor" 
 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira ile daha önce Porto'da  çalıştığının hatırlatılması ve Portekizli teknik adamla ilgili düşüncelerinin  sorulması üzerine De Souza, "Duygularını yoğun yaşayan bir hoca olduğunu  düşünüyorum. Her maçı bizimle beraber yaşıyor" ifadelerini kullandı. 
 
De Souza, Pereira'nın kendilerini son derece iyi motive ettiğini de  anlatarak, "Maçın içinde kalan bir hoca. Beni tanıması benim için avantaj.  Kalitemi bildiğini düşünüyorum. Buraya gelmemi de isteyen hocamız Vitor Pereira.  Onun tarafından istenmek beni de mutlu ediyor. Takım ve hocamız için en  performansımı göstermek zorundayım" değerlendirmesinde bulundu. 
 
Fenerbahçe taraftarına bir mesajının olup olmadığı sorusu üzerine ise  26 yaşındaki futbolcu, şunları kaydetti: 
 
 "Galatasaray'da oynayan futbolcular bile Fenerbahçe taraftarı hakkında bana çok övgü dolu sözler söylemişlerdi. Bugün de görüyorum ki, Fenerbahçe  taraftarı çok tutkulu ve takımlarına aşırı bağlılar. Brezilya'da görmüş olduğum  taraftar gruplarından çok daha farklı bir taraf grubu var. Hep derler 'Brezilya  taraftarı çok tutkulu' diye ama Fenerbahçe'ye geldiğimde fikrim değişti. Esas  tutku Fenerbahçe taraftarında var. Onların desteğine çok ihtiyacımız var. Hep  yanımızda olsunlar."