Son 2 haftaya girilen elemelerde A Grubu'nda İzlanda ve Çek  Cumhuriyeti, E Grubu'nda İngiltere ve G Grubu'nda Avusturya finallere kalmayı  şimdiden garantiledi.  
A Grubu'nda Hollanda'yı 3-0 yenerek 12 puanla 3'üncülüğe yükselen  Türkiye, 18 yıl aranın ardından rakibini ilk kez mağlup ederken, play-off turuna  kalma konusunda da önemli bir avantaj yakaladı. 19'ar puanla grubun ilk iki  sırasında yer alan İzlanda ve Çek Cumhuriyeti ise EURO 2016 finallerine katılmayı garantiledi.  
Türkiye, grupta kalan 2 maçında Çek Cumhuriyeti ile deplasmanda,  İzlanda ile evinde oynayacak. 10 puanı bulunan Hollanda ise Kazakistan  deplasmanının ardından Çek Cumhuriyeti'ni ağırlayacak. 
Şampiyonanın en tecrübeli takımlarından Hollanda, play-off turuna  katılma şansını kaybetmesi halinde 32 yıl aranın ardından ilk kez turnuvada yer  alamayacak. Türkiye ise gruptaki 3'üncülüğünü koruması ve play-off turunu geçmesi  halinde 4. kez şampiyonaya katılma şansı elde edecek. 
   
B Grubu'nda favoriler Galler ve Belçika  
B Grubu'nda 18 puana sahip Galler ile 17 puanlı Belçika ilk iki sırada  bulunuyor. 
Finallere kalma adına önemli şansa sahip bu iki takımı 13 puanla  İsrail ve 11 puanla Bosna Hersek izliyor. Grupta kalan kalan son 2 maçından  birisini kazanmaları halinde Galler ve Belçika finallere kalmayı garantileyecek. 
 
İspanya avantajlı  
Son 2 Avrupa Şampiyonası'nı zirvede kapatan İspanya, C Grubu'nda  topladığı 21 puanla finallere kalmak adına önemli bir avantaja sahip.  
Üç takımın rakipleriyle puan farkını açtığı grupta 19 puana sahip  Slovakya ile 16 puanlı Ukrayna arasında ise doğrudan finallere kalma adına  mücadelede yaşanıyor. Slovakya son iki maçında Belarus ve Lüksemburg, Ukrayna ise  Makedonya ve İspanya ile karşılaşacak. 
   
Almanya lider 
Son dünya şampiyonu ve turnuvanın favorilerinden Almanya, D Grubu'nda  19 puanla ilk sırada yer alıyor.  
Grupta Polonya (17 puan), İrlanda Cumhuriyeti (15 puan) ve İskoçya (11  puan) arasında finallere veya play-off'a kalmak için mücadele yaşanacak. 
 
Tüm maçlarını kazanan İngiltere garantiledi  
E Grubu'nda çıktığı 8 maçta 24 puan toplayarak dikkati çeken  İngiltere, finallere katılmayı garantilemiş durumda.  
İkinci sırada yer alan İsviçre, topladığı 15 puanla finallere doğrudan  katılmak için avantajı elinde tutuyor. Birbirlerine yakın puanları bulunan  Slovenya, Estonya ve Litvanya'nın da gruptan çıkma şansı bulunuyor. 
 
Yunanistan hayal kırıklığı yaşıyor  
Kuzey İrlanda (17 puan) ve Romanya (16 puan) arasında liderlik  mücadelesinin yaşandığı F Grubu'nda Macaristan ve Finlandiya ise gruptan çıkma  mücadelesi veriyor.  
EURO 2004'de şampiyonluğa ulaşan Yunanistan ise eski formundan çok  uzak bir görüntü çiziyor. Grupta 3 puan toplayabilen Yunanistan, 6 puanlı Faroe  Adaları'nın ardında grupta son sırada yer alıyor. 
 
Namağlup Avusturya finallerde  
G Grubu'nda 22 puanı bulunan Avusturya, finallere katılmaya hak  kazanarak dikkatleri üzerine çekti.  
Rusya, İsveç ve Karadağ'ın son 2 maçında alacağı sonuçlar, gruptan  doğrudan çıkacak ve play-off maçı oynayacak diğer takımı belirleyecek. 
 
İtalya'ya yakın takip  
Turnuvanın tecrübeli takımlarından İtalya'nın 18 puanla ilk sırada yer  aldığı H Grubu'nda ise Norveç (16 puan) ve Hırvatistan (15 puan) zirve takibini  bırakmıyor.  
Grupta ilk 3 sırada yer almayı garantileyen bu takımlar arasında  liderlik mücadelesinin son maça kadar sürmesi bekleniyor. 
 
Portekiz önde götürüyor 
5 takımın yer aldığı I Grubu'nda ise bir maç eksiği bulunan 15 puanlı  Portekiz'in liderlik adına önemli bir avantajı bulunuyor.  
Danimarka ve Arnavutluk ise gruptan çıkmak için mücadele veriyor.