FIBA'dan yapılan açıklamada, futbolda olduğu gibi ülke milli  takımlarının 2019 FIBA Dünya Kupası ile 2021'deki Afrika, Asya-Pasifik, Amerika  ve Avrupa (EuroBasket) şampiyonalarında yer alabilmek için eleme karşılaşmalarına çıkacağı bildirildi.  
Yeni formata göre ülkeler, basketbol kalitesini artırmak amacıyla  eleme maçları için A ve B klasmanlarına ayrılacak. 2019 FIBA Dünya Kupası için  elemeler, Kasım 2017'de başlayıp, Şubat 2019'da sona erecek.  
Avrupa elemeleri A klasmanındaki 32 ülke, 4'erli 8 gruba ayrılacak.  Afrika, Asya-Pasifik ve Amerika elemelerindeki 16'şar ülke ise 4'er takımdan  oluşan 4'er grupta mücadele edecek. İlk turda gruplarında ilk 3'e giren ekipler,  6'şar takımın yer alacağı ikinci tur gruplarına yükselecek. İkinci tura kalamayan  takımlar, B klasmanının en iyileriyle bir sonraki elemeler için A klasmanındaki  yerlerini korumak için sahaya çıkacak. 
Takımlar, ilk ve ikinci tur gruplarındaki maçların üçünü sahasında,  üçünü deplasmanda oynayacak. 
   
Dünya Kupası'ndaki takım sayısı 32'ye çıkarıldı  
Tarihte ilk defa FIBA Dünya Kupası'nda 32 takım yer alacak. Ev sahibi Çin ile elemeler sonunda Afrika'dan 5, Amerika'dan ve  Asya-Pasifik'ten 7'şer, Avrupa'dan 12 ülke, 2019 FIBA Dünya Kupası'na katılacak  32 takımı oluşturacak.  
Dünya Kupası'nda ilk 7'ye giren ülkeler, 2020 Olimpiyat Oyunları'na  doğrudan katılım hakkı kazanacak. Olimpiyat elemelerinde başarılı olacak 4 ülke  de oyunlara katılacak.  
2019 FIBA Dünya Kupası'nın ardından 2021'deki Afrika, Asya-Pasifik,  Amerika ve Avrupa olmak üzere kıta şampiyonaları için eleme maçları başlayacak.  Bu maçlar Kasım 2019'dan Şubat 2021'e kadar oynanacak. Aynı düzenleme, 4 yılda  bir gerçekleştirilecek sonraki turnuvalar için de geçerli olacak.