FIFA'daki rüşvet ve yolsuzluk soruşturmalarını yürüten İsviçre Başsavcısı Michael Lauber, UEFA Başkanı Michel Platini'nin "sanık ve  tanık" olarak ifadesinin alındığını açıkladı. 
 
İsviçre medyasında yer alan haberde Lauber, "Platini'den sadece tanık  olarak bilgi almadık. Bu doğru değil. Biz kendisine yönelik tanık ve sanık olarak  inceleme yaptık" değerlendirmesinde bulundu. 
 
Daha önce yaptığı açıklamada tanık olarak bilgisine başvurulduğunu  belirten Platini, "Suçlanan biri olarak değil, bilgi paylaşmak için İsviçreli  yetkililerle geçen cuma günü görüştüm" ifadesini kullanmıştı. 
 
Platini, FIFA Başkanı Joseph Blatter'den 2011 yılında aldığı 1,8  milyon avro ödeme gerekçesiyle soruşturmaya dahil edilmişti. 
 
İsviçre yargısı, 1999 ve 2002 yılları arasındaki hizmeti için  Platini'ye 2011 yılı şubat ayında ödenen 1,8 milyon avroyla FIFA'nın zarara  sokulduğu görüşünde. FIFA Yönetim Kurulu'na 2002'de giren Platini, sonraki  yıllarda Blatter'in yeniden seçilmesinde önemli rol oynamıştı. 
 
Blatter hakkında 25 Eylül'de, "ceza gerektirecek kötü yönetim" ve  "zimmete geçirme" iddiaları nedeniyle İsviçre Savcılığı tarafından ceza  soruşturması açılmıştı.