Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira'nın, sarı-lacivertli ekipte yaşadığı sıkıntıların aynısını Porto'da da yaşadığı ortaya çıktı. Bir çok kaliteli transferle iyi bir kadro oluşturan ancak şu ana dek beklentileri karşılayamayan Fenerbahçe'de bir anda en çok konuşulan isim haline gelen Portekizli çalıştırıcı ideal 11'i kuramadığı, oyun yapısını oturtamadığı ve göze hoş gelen futbol izletemediği konularında eleştirilerle karşı karşıya kaldı. 
 
Porto'da şampiyonluklar yaşamasına karşın neden bu önemli ekipten ayrılarak, Birleşik Arap Emirlikleri'nde Al Ahli'nin başına geçtiği merak konusu olan Vitor Pereira'nın durumuna Portekizli spor yazarı Luis Rodrigues Skorer için açıklık getirdi ve şunları söyledi:
 
Takım güzel oynamıyordu 
 
"Pereira Porto'nun başında ligde başarılı oldu ancak Avrupa'da başarısızdı. Takımı defansif performansı sayesinde maçları kazanırdı ancak hiç bir zaman güzel futbol oynatamadı. Elinde olabilecek en iyi takım vardı. Ancak O oyuncuların en iyilerini kullanamadı. Biraz James Rodriguez gelişme gösterse de, Guarin başta olmak üzere daha pek çok isim ya yerinde saydı ya da futbolu geriledi. Sonuçta Pereira Avrupa Ligi şampiyonu olmuş bir takımı devralmıştı. Ama Porto'nun başına geçtikten sonra bu kadrodaki oyuncuların çoğu değerlerini yitirmişti. 
 
Taraftarın tepkisini çekti 
 
Bir çok oyuncuyu da asıl mevkilerinin dışında görevlendirdi. Bu yüzden taraftarın tepkisini çekti ve bütün taraftarlar kendisini sevmezdi. Büyük baskı altında çalışmak zorunda kaldı. Kendisi de bir Porto taraftarı olduğu için belki de onu eleştirmek daha kolaydı. Sonuçta takımın Pereira ile ilerleme sağlamadığı görüldü. Sonra kendisi için kulüp aranmaya başlandı. Özellikle Premier Lig'e bakıldı. Bir ara Everton ile yakınlaşma olsa da sonrasında bu gerçekleşmedi. Pereira da Birleşik Arap Emirlikleri'nin yolunu tuttu".