Blatter'in 8 Ekim'de başlayan 90 gün futboldan men cezası, 5 Ocak  2016'da sona erecek. FIFA Etik Kurulu, cezayı uzatmak isterse en fazla 45 gün  süreyle ek bir ceza da verebilecek. Bu durumda Blatter, 15 Şubat 2016'da başlamak  üzere seçim öncesi 10 gün daha görevini yapabilecek. 
 
FIFA Etik Kurulu'nun, FIFA Başkanı Sepp Blatter, UEFA Başkanı ve FIFA  Başkan Yardımcısı Michel Platini ile FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke'ye 90 gün  futboldan men cezası vermesi sonrasında, Blatter'in başkanlığı yeniden  tartışılmaya başlandı. 
 
Blatter, FIFA'nın yeni başkanının belirleneceği seçimli olağanüstü  genel kurula kadar istifa etmeyeceğini açıklamıştı. 
 
İsviçre Savcılığı tarafından 25 Eylül'de hakkında "ceza gerektirecek  kötü yönetim" ve "zimmete geçirme" iddiaları nedeniyle soruşturma açılan  Blatter'in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere el konulmuştu. 
 
Soruşturmadaki suçlamalar kapsamında, Blatter'den 2 milyon dolar  aldığı iddia edilen Platini'nin de konu hakkında bilgisine başvurulmuştu. 
 
Suçlamalara adı karışan başkan adayları 
 
Yapılacak yeni seçimde FIFA başkanlığına aday olduğunu açıklayan eski  FIFA Başkan Yardımcısı Chung Mong-joon da 6 yıl futboldan men ve 100 bin İsviçre  frangı para cezası aldı. 
 
Verilen uzun süreli cezanın ardından Mong-joon'un adaylığı düşmüş  oldu. Aldığı men cezasının tamamlanmasından sonra Blatter'in de istifa etmesi  bekleniyor. 
 
Hakkında çıkan iddialar ve sonrasında gelen men cezasıyla üzerindeki  baskı artan Platini'nin, adaylıktan çekilme olasılığı ise yüksek gözüküyor. Bu  durumda da resmi adaylık açıklamasını yapan tek isim olarak Ürdün Prensi Ali bin  el-Hüseyin kalıyor. 
 
FIFA'da yaprak dökümü 
 
ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey  yöneticileri, rüşvet aldığı ve kara para aklandığı gerekçesiyle 27 Mayıs'ta  Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. 
 
FIFA İletişim ve Halkla İlişkiler Direktörü Walter De Gregorio da  yaşanan yolsuzluk iddialarının ardından görevinden ayrıldığını açıklamıştı. 
 
Daha önce kendisinin de rüşvet aldığını itiraf eden ve ABD ile iş  birliği yaparak yolsuzluk iddialarının ortaya çıkmasında rol oynayan FIFA İcra  Kurulu'nun eski üyesi Chuck Blazer'a da ömür boyu futboldan men cezası  verilmişti. 
 
Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez FIFA başkanlığına  seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu  gelişmelerin 4 gün sonrasında da Blatter, istifa edeceğini ve yeni seçime  gidileceğini açıklamıştı. 
 
ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch ise FIFA'daki rüşvet ve yolsuzluk  soruşturmasının genişleyeceği ve daha fazla kişinin suçlama kapsamına  girebileceğini ifade etmişti. 
 
İsviçre, rüşvet aldığı iddiasıyla gözaltında bulunan FIFA Başkan  Yardımcısı Jeffrey Webb, FIFA yetkilileri Eugenio Figueredo, Rafael Esquivel ve  Eduardo Li'yi ABD'ye iade edecek. 
 
Davanın iddianamesinde adı geçen FIFA yetkilileri, 1991'den bu yana  yapılan uluslararası futbol organizasyonlarını kirletmekle suçlanıyor. 
 
FIFA'nın yeni başkanının belirleneceği olağanüstü seçim kongresi 26  Şubat 2016'da yapılacak. 
 
Suçlamalara adı karışan Platini ve Mong-joon dışında resmen adaylığını  açıklayan Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin ile Brezilyalı eski futbolcu Zico ve  Liberya Futbol Federasyonu Başkanı Musa Bility'nin de adaylıklarını duyurması  bekleniyor.