Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği (FIBA) ile  Avrupa'nın önemli kulüplerinin ve Avrupa Ligi'nin temsilcileri arasındaki  görüşmelerde, Avrupa basketbolunun kulüp düzeyindeki en önemli organizasyonun,  2016-17 sezonundan itibaren "Basketbol Şampiyonlar Ligi" adıyla yeni bir formata  kavuşturulması konusunda büyük aşama katedildi. 
 
FIBA'dan yapılan açıklamaya göre, Avrupa basketbolunun önde gelen  yöneticileri, 27 Ekim'de alınan karar doğrultusunda THY Avrupa Ligi'nin  formatında yapılması planlanan değişiklikleri görüşmek için İsviçre'deki FIBA  Merkezi'nde bir araya geldi. 
 
Toplantıya, FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel, FIBA Genel Sekreteri  Patrick Baumann, Fenerbahçe, Maccabi Tel Aviv, Olympiakos, Real Madrid  kulüplerinin temsilcileri, Avrupa Ligi Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Jordi  Bertomeu, Türkiye, Yunanistan, İtalya, İspanya basketbol federasyonu başkanları,  Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Üyesi Alex Gilady ve FIBA İcra Kurulu  üyeliğinin yanı sıra İtalya'nın Inter Kulübü'nün başkanı da olan Erick Thohir  katıldı. 
 
Görüşmelerde FIBA, "Basketbol Şampiyonlar Ligi" adıyla 2016-17  sezonunda başlamak üzere yeni bir organizasyon oluşturulması için Avrupa  kulüplerine ortaklık teklifinde bulundu. 
 
Avrupa kulüpleri de FIBA'nın teklifi karşısındaki minnettarlıklarını  ifade ederek, 2 hafta içinde geri bildirimde bulunacaklarını ve yıl bitmeden önce  konuyu görüşmek için yeniden toplanmak istediklerini belirttiler. 
 
Yeni turnuvanın sahiplik ve yönetim haklarının, Avrupa kulüpleri ile  FIBA arasında yarı yarıya paylaşılması öngörülüyor. Ayrıca Basketbol Şampiyonlar  Ligi'ne katılacak kulüplere, yıllık 30 milyon avro yayın hakkı ve pazarlama  geliri dağıtılması planlanıyor.