2010 yılında Türk vatandaşlığına geçen basketbolcunun üniversite  yıllarında formasını giydiği Arizona Wildcats, 35 yaşındaki oyuncunun hayatını kaybettiğini duyurdu. 
 
Türk pasaportu almadan önce Michael Wright ismiyle bilinen  basketbolcunun ölüm sebebiyle ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, ABD  basınında yer alan haberlerde oyuncunun cesedinin park halindeki bir aracın içinde bulunduğu ifade edildi. 
 
Öte yandan, New York'taki yerel gazetelerden New York Daily News'te  çıkan bir haber göre, ismi açıklanmayan bir şahıs Brooklyn'de çöp torbası yığının  arasında pazar gününden beri park halinde olan bir cipin içinde ölü bulunduğu  belirtti. 
 
Chicago Sun-Times gazetesinin spor editörü Michael O'Brien,  Twitter'dan yaptığı açıklamada, polisin söz konusu haberdeki şahsın Ali Karadeniz  olduğunu teyit ettiğini öne sürdü. 
 
Chicago doğumlu olan Ali Karadeniz, 2005-2006 sezonundan beri  Türkiye'de Beşiktaş, Türk Telekom, Trabzonspor ve Mersin Büyükşehir Belediyesi  formaları giymişti. 
 
Oyuncu, 2001 yılında NBA ekiplerinden New York Knicks tarafından draft  edilmiş, fakat ligde oynama fırsatı bulamamıştı. Ali Karadeniz, son olarak  Fransa'nın Cholet Basket takımında mücadele etmişti.