Azerbaycan Futbol Federasyonu, genel sekreter aracılığıyla  bordo-mavililerin Gençlik Geliştirme Teknik Sorumlusu Sadi Tekelioğlu'nu  arayarak, 17 yaş altı takımında oynayan Doğukan Öksüz ve Murat Cem Akpınar için  irtibata geçti. 
 
Azerbaycan'ın oyuncularına gereken önemi vereceğini ve gelişeceklerini  düşünen Tekelioğlu, teklife olumlu yanıt verdi. 
 
 Tekelioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun zamandır futbolun  içinde olduğunu ancak ilk defa böyle bir şeye rastladığını söyledi. 
 
 17 yaş altı takımlarının Türkiye şampiyonlukları bulunduğunu belirten  Tekelioğlu, şöyle devam etti: 
 
 "Milli takımda her dönemde bu kategoride 4, 5 oyuncumuz var.  Azerbaycan federasyonu da bu oyuncuların milli takımımızda yer bulamayacağını  tespit etmiş. Aradıklarında 'hocam müsaade ederseniz biz 17 yaş altı takımından  birkaç oyuncuyu Azerbaycan adı altında yarıştıracağız' dediler. Gerçekten nokta  atışı yapmışlar. Ahmet Hakan Sevinç'i, Doğukan'ı, Ebrar ve Murat Cem'i  söylediler. Abdülkadir, Cafer ve Abdullah'ın milli takımda oynadığını,  gidemeyeceğini biliyorlarmış. Türk Milli Takımı da bir ekipten 6 oyuncunun  kadroda olmasını belki kabullenmedi, düşünmedi. Bu çocuklar Türk Milli Takımı'nda  forma giymeyince boşa çıktılar. Benim Azerbaycanlılara sıcak bakmamın tek nedeni  takımı çok iyi tanımış olmaları. Bizim de iyi bir takımımız var ama öne çıkan  oyuncuları tek tek nokta olarak tespit etmelerini görünce şaşırdım." 
 
"Devamının da olacağını düşünüyorum" 
 
Tekelioğlu, Azerbaycan'ın oyuncularına önem vereceğini düşünerek  teklifi gözü kapalı kabul ettiğini vurgulayarak, "Çocukların ve ailelerinin de  görüşünü aldık ve onay verdik. Bu oyuncuların ardından devamının da olacağını  düşünüyorum. Azerbaycan futbolu da her geçen gün gelişiyor. Türk milli takımı  düşünmezse kardeş milli takım olarak oyuncularımızı onlara gönderip oynatacağız.  O yaşta milliyetçilik duyguları hassastır, bazıları kabul etmeyebilir ama  Azerbaycan olduğu için bir sorun olmaz" değerlendirmesinde bulundu. 
 
Oyuncuları, milli takıma çağrıldıklarında Bakü'ye gönderdiklerini  anlatan Tekelioğlu, şunları kaydetti: 
 
"Murat ve Doğukan'ın öz güvenleri artıyor. Yabancı ülkenin milli  takımına seçilmek, orada olmak onlara güven veriyor. İyi işler yapıyorlar.  İçlerine kapanık oyunculardı ama gördüğüm kadarıyla bunu üzerlerinden attılar. Bu  sayıyı çoğaltmak istiyoruz. Bazen buradaki maçları Azerbaycan Milli Takımı'nın  maçları nedeniyle kaçırabiliyorlar. Olsun, o eksikliği takımdan gideriyoruz.  Uluslararası turnuvalarda kendilerini göstermeleri önemli. Azerbaycan'ın onlara  bakışı çok iyi. Oyuncular da memnunlar takımlarından. Yine talepleri var,  tereddütsüz vereceğim. Trabzonspor'un oyuncularının kendilerini geliştirmesi  adına bunu yapacağız. Bu grupta çok özel oyuncular var. İki Türkiye  şampiyonlukları, bir de ikincilikleri var. 17 yaş milli takımının iki kaptanı da  Trabzonlu. Biz sonuçlardan ziyade bu tür başarıları destekliyoruz." 
 
 Doğukan en iyi forvet seçildi 
 
 Doğukan Öksüz ise Türk milli takımından kendisine teklif gelmediğini  ifade ederek, "Azerbaycan, beni davet etti. Ben de denemek istedim ve gittim.  Bizi karşılamaları çok iyiydi. Turnuvalara katıldık, uluslararası maçlar  oynayarak kendimizi geliştirdik" diye konuştu. 
 
Santrfor mevkide görev yaptığını belirten Doğukan, "Kazakistan'da  turnuvaya katıldık, orada 8 ülke takımı içinde en iyi forvet ödülünü aldım" dedi. 
 
Öksüz, Azerbaycan'da dil sorunu yaşamadıklarına da dikkati çekerek,  "Bize çok iyi davranıyorlar, aralarına alıyorlar. Orada kendimizi yabancı  hissetmiyoruz. İlerisiyle ilgili bir düşüncem yok. İleride hangi milli takımda  oynayacağıma ilişkin bir karar vermedim. O zamanın şartlarının gerektirdiği  şeylere göre hareket edeceğim" ifadesini kullandı. 
 
 Murat Cem Akpınar ise daha önce Türk oyuncunun başka ülkenin milli  takımına çağrıldığını duymadığını dile getirerek, "Milli takımdan bir teklif  gelmedi, Azerbaycan istedi. Hiç düşünmeden hocalarıma danışarak kabul ettim.  Teklif gelince heyecanlandım. Seyahatler nedeniyle yorucu oluyor ama istediğimizi  yapıyoruz. Çok sıcak karşıladılar, çok iyiler. Bir sıkıntı çekmiyoruz"  değerlendirmesinde bulundu.