Gent Belediye Başkanı, 9 Aralık'ta oynanacak olan Gent - Zenit maçında Rus taraftarların stada girmesini yasakladı. Gerekçe, .ok sayıda Türk'ün yaşadığı Belçika kentinde gutbetçiler ile Ruslar arasında çatışma çıkma ihtimali. Bu karar ile birlikte sınırı aşan uçağın düşürülmesiyle başlayan gerginlik, Belçika'ya sıçradı. Gent Belediye Başkanı Daniel Termont'un Zenit taraftarlarının 'Belçika'ya gelmeyin, stada almayız' açıklaması, Ruslar'ı çıldırttı.

 UEFA OLUMSUZ
 

Rus Spor Bakanı Vitaly Mutko, 'Bu durum kesinlikle normal değil. UEFA ve FIFA kurallarına göre stat kapasitesinin %10'u kadar bile misafir takıma verilmeli. Rus taraftarlar, Belçika'ya gidecek. UEFA'dan her türlü güvenlik garantisi istedik. Eğer şehir otoritesleri güveliği sağlayamıyorsa maç tarafsız sahaya alınmalı. UEFA'ya başvurdum.' diye konuştu. Zenit Genel Direktörü Maxim Mitrofanov da Mutko'nun tarafsız saha teklifine destek verirken, UEFA böyle bir olasılığın şu an masada olmadığını bildirdi.
 
200 bin Türk var
 
BELÇİKA’DA yaklaşık 200 bin Türk yaşıyor. Bu rakamın %50’lik kısmı da Zenit maçının oynanacağı Gent ve Antwerp’te ikamet ediyor. (Akşam)