Bosna Hersek Spor Birliğince "2015 Yılının En İyi Sporcu Öğrencisi" seçilen Adilovic, son 8 yıldır ülkesindeki şampiyonluklara adeta ambargo koydu.

AA muhabirine konuşan 21 yaşındaki sporcu, 9 yaşında erkek kardeşinin antrenörlüğünde başladığı karatenin, zamanla hayatının bir parçası haline geldiğini anlattı.

Adilovic, ilk yıllarda kendisinden çok da umutlu olmadığını belirterek, "Hırs yaparak sürekli daha çok çalıştım. Hırsım ve çalışmalarım neticesinde 13 yaşındayken kendi yaş kategorimde Bosna Hersek Şampiyonu oldum. O günden bugüne son 8 yıldır da ülke şampiyonluğunu hiç kimseye kaptırmadım" ifadesini kullandı.

Adilovic, şubat ayı sonunda İstanbul'da yapılacak Büyükler Balkan Karate Şampiyonası ve mayıs ayında Fransa'da düzenlenecek Büyükler Avrupa Karate Şampiyonası'na hazırlanmaya devam ettiğini belirterek, iki turnuvadan da madalyayla dönmeyi arzuladığını kaydetti.

"Başörtüsü, ayrımcılık ifade eden bir araç değil"

Karatenin kesinlikle bir "erkek sporu" olmadığını ve kadınların da savunma sporu olarak karateyi kolaylıkla öğrenebileceğini dile getiren Adilovic, başörtüsünün ayrımcılık ifade eden bir araç olmadığını belirterek, "Bugüne kadar ne normal hayatımda ne de katıldığım müsabakalarda başörtüm nedeniyle kötü bir tecrübe yaşadım. Milli takımdaki arkadaşlarımın da benim adıma ne denli mutlu olduklarını gözlerinden anlayabiliyorum" değerlendirmesinde bulundu.