Spor akademisi mezunu olan ve pek çok arama kurtarma biriminde faaliyette bulunan dağcılık eğitmeni Saklı, Grönland'da önemli bir tırmanışı gerçekleştirdi.

Grönland'a gittiğinde yaptığı araştırma sonucu yerel rehberlerin kendisini tırmanıştan vazgeçirmek için ikna etmek istediğini anlatan Saklı, şunları kaydetti:
"Hava sıcaklığı -15 derecelere geldiğinde buz kütleleri bina boyutunda düşebiliyor. Bu tekneleri devirebilecek büyüklükte dalgalar olmasına sebep oluyor. Oldukça zor bir tırmanış, çünkü serbest tırmanış yapmanız gerekiyor. Eğer kendinizi buza sabitleyip emniyetli bir şekilde çıkmayı denerseniz herhangi bir buz kopması durumunda sizi kurtarabilecek hiç bir şey yok. Ancak buza sabitlenmeden tırmandığınız zaman olası bir düşme durumunda ya da buz kopma ihtimalinde kurtarılma durumunuz var. Yerel rehberlerin bile riskli gördüğü tırmanışı yaptım. Benimki deli cesaretiydi."
Saklı, Grönland'ın buz dağı tırmanışı için en uygun yer olduğunu aktararak, "Araştırmaya başlayınca karşıma Grönland çıktı. Sonuçta uzmanlık alanım dağcılık ve orada tırmanış yapmam gerekiyor. Buz tırmanışı var mı, diye araştırınca karşıma sadece birkaç kişi çıktı. Tamamen keşif faaliyeti olarak oraya gidip bu tırmanışı yapmak istedim" ifadelerini kullandı.

- "Zorlu şartlarla mücadele ettik"
Gökalp Saklı, zorlu şartlar altında tırmanış için hazırlandıklarını belirtti.
Grönland'a masrafları bölüşebilmek adına dört kişi gittiklerini ve sponsor bulamadığını dile getiren Saklı, "Yanıma oranın şartlarına dayanabilecek üç kişi daha buldum ve aralarında tek dağcı bendim. Orada çok zor şartlar vardı. Hava sıcaklığı -25 derecelere düşüyor. Bu şartlardayken kullandığınız malzemeler çok fazla önem taşıyor. Yanımızda cep sobaları taşıyorduk" diye konuştu.
Milli takıma iki sporcu kazandırdığını ve bunlardan birinin Avrupa birinin ise Balkan şampiyonu olduğunu söyleyen Gökalp Saklı, Türkiye'de buzul tırmanışının sadece Erzurum'da olduğunu aktardı. Erzurum'da Uzundere Şelalesi'nde tırmanış yapıldığını ancak buz dağı tırmanışı için Grönland'ın çok farklı bir yere sahip olduğunu dile getirdi.