Monchi ile yönetim kurulu üyeleri arasında gün boyunca süren toplantılar sonrasında yazılı resmi açıklama yapan Sevilla kulübü, Monchi'nin görevinin başında kalacağını ve bundan büyük mutluluk duyduklarını bildirdi.
Açıklamada, Monchi'nin geçtiğimiz yıl varılan anlaşmayla sözleşmesinin 30 Haziran 2020 tarihine kadar uzatıldığı hatırlatılıp, geçtiğimiz pazartesi "kişisel sebeplerden" dolayı İspanyol spor direktörünün görevinden ayrılmak istediğinin öğrenildiği belirtildi. Monchi'nin bugün yapılan toplantıların ardından sözleşmesine sadık kalma arzusunu yöneticilere ilettiği ve kulübün kararını kabul ettiği kaydedildi.
Monchi'nin "aynı arzu ve profesyonellikle görevine devam edeceğini" ifade eden Sevilla kulübü, sorunun çözülmesinden dolayı büyük mutluluk duyduğunu vurguladı. İspanyol kulübü, "işini aynı kalite ve yoğunlukla yapacağına gözü kapalı güven duyuyoruz" dediği Monchi'ye teşekkür etti.
2000 yılından bu yana Sevilla kulübünde Spor Direktörlüğü yapan Monchi, bu zamana kadar Julio Baptista, Dani Alves, Seydou Keita, Christian Poulsen, Alvaro Negredo, Aleix Vidal, Ivan Rakitic, Carlos Bacca gibi futbolcuları ünlü olmadan önce transfer edilip takıma katılmalarını sağlamıştı.
Sergio Ramos, Jose Antonio Reyes, Jesus Navas, Alberto Moreno gibi alt apıdan yetişen futbolcuların da önünü açan Monchi'nin akıllı transferleri sayesinde Sevilla kulübü ekonomik olarak büyük güç elde etti. Sevilla ayrıca İspanyol spor direktörünün döneminde 5 UEFA Avrupa Ligi, 2 İspanya Kral Kupası, 1 İspanya Süper Kupası ve 1 Avrupa Süper Kupası'nı da kazanma başarısını gösterdi.
İspanyol basını, Monchi'nin geçen yıl imzaladığı sözleşmesi gereği 2020'den önce kulüpten ayrılması halinde Sevilla'ya 5 milyon avroluk tazminat ödemesi gerektiğini yazdı.
Monchi'ye, İngiltere'nin Manchester United ve Everton gibi kulüplerinden çok ciddi teklifler geldiği iddia edilirken, olası bir ayrılıkta Sevilla'nın bu tazminattan hiçbir şekilde feragat etmeyeceği de ileri sürüldü. İspanyol spor gazeteleri, bugünkü açıklamanın ardından "Sevilla'daki Monchi krizi şimdilik çözümlenmiş gibi" yorumunu yaptı.