Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşları olan futbolcular, halen İngiltere'de herhangi bir çalışma iznine gerek olmadan oynayabiliyorlar.

Ancak referandumdan İngiltere'nin "AB'ye hayır" demesinin ardından, geçtiğimiz sezon Premier League'e kayıtlı olan 432 AB vatandaşı futbolcu bu çalışma izninden mahrum kalacak.

KURAL AÇIK

Buna göre ülkesi FIFA sıralamasında ilk 10 içinde yer alan yabancı oyuncular, son iki yılda milli takımının maçlarında yüzde 30 oranında oynadığı takdirde çalışma izinlerini garantilemiş olacaklar.

FIFA sıralamasında 11-20 arasındaki ülkelerin futbolcuları milli maçların yüzde 45'inde, 21-30 arasındaki ülkelerin futbolcuları yüzde 60'ında ve 31-50 arasındaki ülkelerin futbolcuları ise yüzde 70'inde oynamak zorunda.

DANANIN KUYRUĞU KOPUYOR

Fakat kulüpler bu duruma tepkililer. Fransız yıldızlar West Ham United'dan Dimitri Payet ve Leicester City'den N'golo Kante bu kriterlere uymuyor. Arsenal'de 8, Newcastle United ve Aston Villa'da ise 11 futbolcu bu kriterlerdeki şartları yerine getiremiyor. BBC'nin geçen yıl yaptığı araştırmada Premier Lig, Championship ve İskoçya Premier Lig'de kriterlere uymayan 332 AB vatandaşı futbolcu olduğu ortaya çıkmıştı.

İngiltere Futbol Federasyonu Başkanı Richard Scudamore, "Bu durumla ilgili Premier League'de bir açıklık var ve bence ayrılma kararını almak bizim felsefemize aykırılık olur" derken önde gelen spor menajerlerinden Simon Bayliff, ayrılma kararının uzun vadede yerli futbolcular için pozitif olacağını düşündüğünü söyledi.

TRANSFER HARCAMALARI ETKİLENECEK

İngiltere'nin AB'den ayrılmasını ifade eden Brexit, İngiliz kulüplerinin yapacağı transferleri etkileyecek. Stenlin'in değer kaybetmesi, İngiliz kulüplerinin transfer için kasalarından daha fazla para çıkmasına neden olacak. Örneğin, Paul Pogba'yı 113 milyon Sterlin'e almak isteyen takım 144 milyon Sterlin ödemek zorunda kalacak.

Yabancı oyuncuların ülkeye transferindeki zorluklar, zaten yüksek olan İngiliz futbolcuların fiyatlarını daha da artıracak. Kaliteli oyuncuların ülkeye gelişinin zorlaşmasıyla kulüpler yerli yıldızlar için daha fazla çaba gösterecek.

MAAŞLARDA ARTIŞA GİDİLECEK

Sterlin'in Euro karşısında değer kaybetmesiyle, ülke dışından gelen oyuncuların Euro karşılığı maaş istemesi durumunda maaşlarda artışa gidilecek.

Yabancı yatırımcıların gözdesi İngiliz kulüpleri daha ucuza el değiştirebilecek. Yatırımcılar, Brexit'le birlikte değeri düşecek kulüpleri daha az bedele satın alabilecekler. Ancak düşük değerli kulüplerin ne kadar cazip olacağı da soru işareti.