M.EMİN ULUÇ - UEFA kriterleri Türkiye’de büyük kulüplerde etkisini fazlasıyla gösteriyor… Kulüplerin ayakta kalabilmesi ve kendi yağıyla kavrulması adına sıkı bir ekonomik yaptırım uygulayan UEFA’nın tavrı Fenerbahçe’yi derinden etkiliyor. UEFA ile yaptığı anlaşma gereği bu sezon bütçesinde 20 milyon avro hesap açığı vermeyi taahhüt eden sarı-lacivertliler, geçtiğimiz sezonların aksine daha bir “dengeli” politika izliyor. İsteyene istediği ücret verilmiyor, hatta eldeki yüksek maliyetli isimler gönderilerek açık ve fark eritilmeye çalışılıyor. Ki bu bağlamda geçen sezon kiralık gönderilen ancak yeni sezon öncesinde de istenilen tekliflerin gelmediği isimlerin durumu daha bir önem arz ediyor. Kimler mi? Miroslav Stoch, Salih Uçan ve Emmanuel Emenike…

İstenilen tekliflerin gelmemesi üzerine üç isim yeni sezonda “kazanma yoluna” gidilecek. Kamp üçlü için “test” olacak
Kamp performansı önemli
Fenerbahçe Kulübü, yeni sezon hem bütçesini dengelemek hem de kadro yapılanmasını düzenleyebilmek için “yumuşak geçiş” düşüncesinde. Geçen sezon olduğu gibi yönetim transferde şampiyonluk istemiyor, istikrarlı bir Fener’in bahçesini hesaplıyor. Üç ismin durumu da transfer politikasına direkt etki edecek gibi görünüyor. Vitor Pereira’dan değerlendirilmesi istenen Salih, Stoch ve Emenike’nin son durumları görülecek ve kamp sonrası detaylı bir rapor istenecek. 3 isme cazip bir teklif gelmezse yeni sezonda takımda kalacaklar ve kendilerini göstermeye çalışacaklar. Ki başkan Aziz Yıldırım’ın da üç isimle özel görüşme yapıp tatlı sert beklenti ve planlarını anlatması bekleniyor. 

 


SALİH
YAŞ: 22
BOY: 188
SÖZLEŞME BİTİŞ TARİHİ: 2019
GEÇEN SEZON
Roma 6 maç 
1 asist

EMENİKE
YAŞ: 29
BOY: 1.82
SÖZLEŞME BİTİŞ TARİHİ: 2018
Geçen sezon
West Ham, Al Ain 
32 maç 11 gol

STOCH 
YAŞ: 26
BOY: 1.69
SÖZLEŞME BİTİŞ TARİHİ: 2018
GEÇEN SEZON 
Bursa 30 maç, 
2 gol, 3 asist

Fernandao kalıyor RvP satılıyor
Yönetimin planlamasına göre kiralık isimlerin durumuna paralel olarak forvet konusunda önemli bir tasarruf söz konusu… Fernandao’yu takımda tutmayı düşünen ve hücum bölgesine Aatif takviyesi de yapan yönetim, bonservisine 6.5 milyon avro ödenen yıllık ücreti de 5 milyon avronun üzerinde olan Robin van Persie’yi satıp hem maliyetten kurtulma hem de kâra geçme hesabı içinde. Düşünce böyle, uygulamayı zaman gösterecek.

Nani konusunda asla taviz yok
Kanarya’nın transfer sürecindeki en çok beklenti içine girdiği ve elinin sağlam olduğu isim ise Luis Nani… EURO 2016’da iyi bir görüntü çizen İtalya, Çin ve Avrupa pazarında talipleri olan Portekizli yıldız için 30 Haziran’a kadar geçerli olan bonservis ücreti 8.5 milyon avro. Sözleşmesindeki maddeye serbest kalma maddesi böyle. Ancak 1 Temmuz’dan itibaren Fenerbahçe istediği rakama satabilir. Bu nedenle Fenerbahçe tok alıcı rolünde.

Favori Cordona Plase Ouintero
Fenerbahçe transferde ekonomik bir yol izlemeye çalışırken pastanın en büyük dilimi de 10 numaraya ayrılıyor. RvP ve Nani ile birlikte Diego Ribas’ı da elden çıkarmayı planlayan yönetim bu anlamda iki isme yoğunlaştı. Kolombiya Milli Takımı ile Copa America’da mücadele eden 23 yaşındaki Edwin Cordona ve Porto’nun Kolombiyalı oyuncusu Ouintero. Öncelik bonservisi Monterrey’de olan Cordona…