BURHAN CAN TERZİ - UEFA tarafından Avrupa Kupaları’ndan men edilen ve bu cezayı Finansal Fair Play kurallarına uymadığı gerekçesiyle (yani bilinçsiz harcamalar sebebiyle) alan Galatasaray Kulübü uslanmıyor… Dursun Özbek yönetimi, sarı-kırmızılı kulübe ceza verileceğinin gündeme gelmesinden bu yana Ünal Aysal dönemini işaret etmiş ve UEFA’ya, “Biz yeni yönetimiz. Cezaya sebep olacak harcamalar daha önceki dönemde gerçekleşti” ifadeleriyle savunma vermişti. 1 yıllık cezanın kesinleşmesinin ardından Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) itiraz edip, benzer şekilde savunma veren Galatasaray yönetimi yine hayal kırıklığı yaşamıştı.

Özbek çelişkide
Galatasaray Kulübü’nün resmi sitesinden yapılan açıklamada, “Kulübümüzün 2012-2013, 2013-2014 ve 2014-2015 sezonlarında mali kriterlere uymadığı gerekçesiyle 1 yıl süreyle UEFA turnuvalarından men edilmesi” ifadeleri kullanılmış ve yine Ünal Aysal dönemine vurgu yapılmıştı. Ancak Dursun Özbek yönetimi, gerçekleştirdiği Serdar Aziz transferiyle, adeta Aysal dönemini aratmadı. 25 yaşındaki futbolcu Türkiye’nin en başarılı stoperlerinden biri olsa da, sarı-kırmızılıların oyuncunun bonservisine 4.5 milyon avro, kendisine de senelik 2 milyon avro garanti para vermesi G.Saray Başkanı’nın söylemleriyle, eylemlerini çelişki içerisinde bıraktı.

Bütçenin yüzde 10’u
2016-2017 sezonunda en fazla 65 milyon avro harcama yapabilecek durumda olan sarı-kırmızılılar, 25 yaşındaki isme 4,5 milyon € bonservisin yanı sıra yıllık 2 milyon € garanti para ödeyerek de bütçenin yüzde 10’unu Serdar’aayırmış oldu. 

HELE BİR SORUN NİYE O KADAR VERDİK!
Çünkü Beşiktaş devredeydi

UEFA’dan gelen direktifler neticesinde, giderlerini sınırlamak zorunda kalan Galatasaray Kulübü’nün, bu sezon en fazla 65 milyon avroluk harcama yapacağı belirtilmişti. Hemen hemen her fırsatta bu kriteri dile getiren Dursun Özbek ve yönetimi, henüz ilk transferde hatırı sayılır bir harcama yapmasına sebep olarak Beşiktaş’ın da Serdar için devrede olmasını gösterdi. Siyah-beyazlıların milli futbolcunun bonservisine 5.5 milyon avro verdiği halde renklerine katamadığı ve Galatasaray’ın bir transfer başarısı gerçekleştirdiği ifade edildi.

SERDAR DA GELDİ G.SARAY’DAKİ TANDEM SAYISI 6 ’YA ÇIKTI
Galatasaray’ın Serdar Aziz transferinde maliyeti kadar bölge tercihi de tartışma konusu… Camiaya göre yönetim yanlış strateji izledi… Öncelikli takviye gereken yerler orta saha ve forvet bölgesiydi. Geride bıraktığımız sezon, Galatasaray ligde kalesinde 49 gol görürken, bu olumsuz tablonun sebebi orta saha bölgesindeki eksikliğe bağlanmıştı. Elinde Hakan Balta, Semih Kaya, Koray Günter, Chedjou, Donk gibi doğrudan 11’de görev yapabilecek stoperler olmasına rağmen Galatasaray yönetimi, Serdar Aziz’i de kadrosuna kattı, üstelik takasta başarılı bir sezon geçiren tecrübeli orta saha Bilal Kısa’nın da kullanılması Cimbom’un “Akil adamlarını” kızdırdı. Şimdi kafalardaki soru ise önümüzdeki sezon Serdar’ın yanında kimin oynayacağı ve 11 dışında kalacak diğer isimlerin satılıp satılmayacağı…

HAKAN BALTA
YAŞ: 33 BOY: 1.84
YILLIK ÜCRETİ: 1.25 milyon €
GEÇEN SEZON: 44 maç, 1 gol
CHEDJOU:
YAŞ: 31 BOY: 1.84
YILLIK ÜCRETİ: 2.2 milyon €
GEÇEN SEZON: 31 maç, 3 gol
SEMİH KAYA:
YAŞ: 25 BOY: 1.83
YILLIK ÜCRETİ:
1 milyon 700 bin avro
GEÇEN SEZON: 31 maç, 2 gol
DONK:
YAŞ: 30 BOY: 1.92
YILLIK ÜCRETİ: 1.5 milyon €
GEÇEN SEZON: 38 maç, 3 gol
KORAY GÜNTER
YAŞ: 21 BOY: 1.85
YILLIK ÜCRETİ: 900 bin €
GEÇEN SEZON: 16 maç
SERDAR AZİZ
YAŞ: 25 BOY: 1.83
YILLIK ÜCRETİ: 2 milyon €
GEÇEN SEZON: 23 maç 2 gol

Balta’yı taşa vuruyor
Galatasaray’da 2007-2008 sezonunda bu yana forma giyen ve toplam 331 defa sarı-kırmızılı takımla resmi müsabakaya çıkan Hakan Balta, önümüzdeki sezon 1 milyon 250 bin avro garanti para alacak. Yeni transfer Serdar Aziz’e, tecrübeli futbolcudan 750 bin avro daha fazla verilmesi, “Yönetim Balta’yı taşa vuruyor” yorumlarına sebep oldu. 

PRİM CETVELİ
Galibiyette 15 bin beraberlikte 5 bin €
Serdar Aziz’e 4 sezon için de 2 milyon avro garanti para ödeneceği belirtilirken, Galatasaray’ın resmi sitesinden yapılan açıklamada sözleşme detayları şu şekilde bildirildi:  Futbolcuya ayrıca; lig, Avrupa ve süper kupadaki galibiyetler için 15 bin avro, beraberlikte 5 bin avro prim verilecek. Kupada ise bu rakamlar 9 bin ve 3 bin avro olarak belirlendi. Bu primler oyuna girdiği müsabakalar için %50 ve ilk 18 kişilik kadroda olup oyuna girmediği müsabakalar için %25 oranında ödenecek. 

En çok kazanan 7. futbolcu
Galatasaray’dan senelik 2 milyon avro garanti para alacak Serdar Aziz, bu rakamla takımda en çok kazanan 7. futbolcu oldu. Semih Kaya, Hakan Balta, Donk gibi isimlerden çok daha fazla ücret alacak 25 yaşındaki ismin önünde olan futbolcular şu şekilde: 
FUTBOLCU     ÜCRETİ    
Sneijder    4.5 milyon avro     
Muslera    3.5 milyon avro     
Podolski    3 milyon avro
Selçuk İnan    2.8 milyon avro
Chedjou    2.2 milyon avro
Dzemaili    2.1 milyon avro
Serdar Aziz    2 milyon avro    

Alo Mancini beni al
Galatasaray’dan ayrılması gündemde olan Hollandalı Wesley Sneijder için İtalyan medyası bomba bir iddia ortaya attı. 32 yaşındaki yıldız oyuncunun sarı-kırmızılı kulüpte daha önce beraber çalıştığı İnter Teknik Direktörü Roberto Mancini’yi arayarak “Beni takımda düşünür müsün?” diye sorduğu iddia edildi. Başarılı teknik adamın ise, kulübün maddi problemler yaşadığı ve şu an için böyle bir transfer hamlesi yapamayacaklarını eski öğrencisine söylediği belirtildi.

Aslan gözünü Reyes’e dikti
Savunma hattını Serdar Aziz ile güçlendiren Galatasaray, sözleşmesinin bitmesinin ardından La Liga ekibi Sevilla'dan ayrılan tecrübeli oyuncu Jose Antonio Reyes'i de renklerine bağlamak istiyor. İspanyol basınında yer alan habere göre; Reyes, Galatasaray'ın yaptığı ve ekonomik anlamda iyi olan teklifi kabul etmeyi düşünüyor. Galatasaray'ın cazip teklifine rağmen Reyes ile Espanyol'un da ilgilendiği ileri sürüldü.