Kardemir Karabükspor, UEFA'dan men cezası aldı. Karabükspor, UEFA'nın Finansal Fair Play kurallarına uymadığı gerekçesiyle 2 sezon gidemeyecek.

Karabükspor'dan edinilen bilgilere göre; CAS, Kardemir Karabükspor'un UEFA'dan aldığı 2 sezon Avrupa'ya gitmeme cezasını onadı. Kardemir Karabükspor'un da onayladığı habere göre, UEFA'nın cezası kesinleşti.

UEFA'nın açıkladığı karar metninde, Karabükspor'un yapılandırma anlaşmasının 1, 2 ve 3 numaralı maddelerine uymadı. Karabükspor, UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi kupalarına 2 sezon gidemeyecek. Karabükspor'un cezası 2017/18 ve 2018/19 sezonlarında geçerli olacak. Karabükspor, hak kazanmasa dahi bu cezasını çekmiş sayılacak. Karabükspor, 2 sezon sonra Avrupa kupasına gitme hakkı kazanırsa, kupalara katılack. Karabükspor Başkanı Ferudun Tankut da bu durumu doğruladı. 

FERUDUN TANKUT'UN YAPTIĞI AÇIKLAMA

Karabükspor Başkanı Ferudun Tankut, Sporx.com'a yaptığı özel açıklamada, "Bu ülkede kulüp finansı alan ilk 2-3 kulüpten biriydik .Küme düşünce bütün planlarımız, dengemiz alt üst oldu. UEFA bize bu konuda ceza verdi. Biz de buna karşılık CAS'a gittik ama çok da umutlu değildik. Bu eski bir ceza. CAS, bunu onadı ve kesinleşmiş oldu. Bir iyi tarafı şu, biz sadece önümüzdeki 2 yıl için Avrupa yasağı koydu. 2 yıl sonra hak kazandığımızda gidebileceğiz. Diğer takımlara hak kazandıkları 1 veya 2 yılı ceza olarak kesiyorlardı. Bizimki daha olumlu bir ceza oldu."

2013, 2014 ve 2015 yıllarında UEFA ile imzaladığı yapılandırma anlaşması gereğince yakın takip altında olan Karabükspor, başabaş kuralına yani gelirler ile giderlerin denk düşeceğine dair söz verdi ancak bu sözü tutmayınca 2 sene Avrupa'dan men aldı.