1. Lig play-off ilk maçında Erzurumspor evinde Ümraniyespor'u konuk etti. Mücadeleyi ev sahibi Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor 4-3 kazandı. Rövanş karşılaşması 15 Mayıs Salı günü Ümraniye'de oyanancak.

Karşılaşmada Türk futbolu adına bir ilk yaşandı. Mücadelenin hakemi Arda Kardeşler VAR sistemini kullandı ve penaltı kararı verdi.

MAÇIN ÖZETİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TOP ELE ÇARPTI

Mücadele 2-2 devam ederken ev sahibi Erzurumspor etkili bir atak oluşturdu. Ceza sahasında içeriye çevrilen top Ümraniyesporlu oyuncunun eline çarptı. Pozisyonu tam süzemeyen Arda Kardeşler, Video Yardımcı Hakem'e baş vurdu.

HAKEM VAR'A BAŞ VURDU PENALTI VERDİ

Sahanın kenarında pozisyonu tekrar izleyen maçın hakemi, Erzurumspor'un lehine penaltı atışı kararı verdi.Türkiye'de ilk kez yaşanan bu olay sonrası Mert Nobre, meşin yuvarlağı ağlarla buluşturdu.

VAR SİSTEMİ HANGİ DURUMLARDA DEVREYE GİRECEK?

Türk hakemlerinin son dönemde göstermiş olduğu kötü performansın ardından futbolda yaşanan kaosu önlemek isteyen Türkiye Futbol Federasyonu, Video Yardımcı Hakem sistemini Türkiye'ye getirme kararı almıştı.

İlk olarak dün akşam oynanan Erzurumspor-Ümraniyespor play-off maçında denenen sistem, ev sahibi ekibin gözden kaçan penaltısını tespit ederek ne kadar gerekli bir uygulama olduğunu gösterdi.

Peki bu sistem hangi durumlarda devreye girecek? Madde madde sıraladık...

NASIL UYGULANACAK

Maçın seyrini değiştiren bariz hatalar için video yardımı almayı amaçlayan Video Yardımcı Hakem Sistemi, yalnızca hakem bir karar verdikten sonra veya ciddi bir olayın gözden kaçması durumunda kullanılacak.

VAR uygulaması sadece 4 kategorideki olaylarla sınırlı olacak:

1-Goller: Golden önce golün geçersiz olması için bir ihlalin olup olmadığını bildirmek. (Ofsayt gibi)

2-Penaltı ve penaltı değil kararları:Verilen veya verilmeyen bir penaltı kararında açık bir hata olmadığını bildirmek.

3-Direkt kırmızı kartlar (2. İhtarlar hariç): Verilen veya verilmeyen bir ihraç kararında açık bir hata olmadığını bildirmek.

4-Yanlış oyuncuya kart gösterilmesi: Hakemin yanlış oyuncuya ihtar veya ihraç vermesi durumunda veya hangi oyuncunun cezalandırılmasının gerektiğini bildirmek.

HAKEM MONİTÖRDEN İZLERKEN KİMSE YAKLAŞAMAYACAK

VAR uygulaması esnasında hakemin kararına etki etmeye yönelik davranışlara da müsamaha gösterilmeyecek. Müsabaka hakeminin saha kenarında bulunacak monitörden inceleme yaparken, bu alana girip hakeme müdahale eden futbolcu ihtar alacak.

Yine bu alana giren takım görevlileri oyun alanı dışına çıkarılacak. Oyun esnasında VAR incelemesi isteyen oyuncu ihtar alırken takım görevlisi de oyun alanı dışına çıkarılacak.