ÖMER TEMUR
Video oyunları milyar dolarlık bir endüstri haline geldi. Her yıl ortalama yüzde 6.7 oranında büyüyen sektörün önümüzdeki yıl 6.1 milyar dolarlık bir değere ve 1.2 milyar oyuncuya ulaşması öngörülüyor. Pazarın hızla büyümesi siber saldırganların da iştahını kabartıyor. Özellikle Skyrim, MineCraft, Call of Duty, The Sims ve Grand Theft Auto gibi oyunların korsan sürümlerini indirmeye çalışan kullanıcılar, zararlı web adreslerine yönlendirilmenin yanında buradan indirdikleri oyuna ait olduğunu düşündükleri sahte dosyalarla bilgisayarlarına zararlı yazılımlar bulaştırılıyor. Oyuncularla e-posta ortamında ya da oyun içi platformlarda iletişime geçen kötü niyetli kişiler, olta saldırıları başta olmak üzere çeşitli aldatmacalarla oyun içi eşyalarını ya da karakter hesaplarını ele geçirmeye çalışıyorlar. Bu gibi içerikler çalındıktan sonra hızlıca gerçek para karşılığı diğer oyunculara satılıyor. Ayrıca oyunlarla ilgili verilerin bulut ortamında saklanması ve oyun konsollarının bu ağlara kolay bağlanma özelliklerinin olması da siber suçluların hedef tahtasında yer almalarına neden oluyor. Bu zararlı yazılımlarla oyuncunun kullanıcı hesabı bilgilerini ele geçirmeye çalışıyorlar.
2015'in ilk çeyreğinde video oyunlarıyla bağlantılı 8 farklı siber saldırı gerçekleştiğini ve en çok takip edilen oyunların isimlerini kullanan 20 bin 630 zararlı web adresine rastlandığını belirten Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu, "Özellikle korsan oyun indirmeye çalışan kullanıcıların siber saldırıya uğrama ihtimalleri oldukça yüksek. Bunun yanında olta saldırıları başta olmak üzere çeşitli aldatmacalarla oyun hesaplarının ve gerçek parayla satın alınan oyun içi eşyaların çalınması durumu da çok yaygın. Siber korsanlar bu yolla da para kazanmaya çalışıyorlar. Kullanıcılar bu gibi durumlara karşı dikkatli olmalı ve korsan yazılım indirmekten kaçınmalılar" diye konuştu.
Bilgilerinizi vermeyin farklı mail adresi kullanın
¥ Oyun hesapları için farklı bir mail adresi kullanın. Bu sayede iş ya da özel e-postalarınız için kullandığınız hesabınızdaki kontaklarınızın bu gibi saldırılar nedeniyle başkalarının eline geçmesine engel olabilirsiniz.
¥ Bir online oyun için hesap açarken doldurulması gerekli alanlar dışındaki bilgilerinizi vermemeye gayret edin. Bu gibi bilgilerin paylaşılmaması oyun deneyiminizi etkilemediği gibi gerçek adınız, adresiniz ve doğum tarihiniz gibi kişisel bilgilerin açığa çıkmasını engelleyebilirsiniz.
¥ Eğer online içerik satın almayacaksanız kredi kartınızı ya da banka hesabınızı oyun hesabınızla ilişkilendirmeyin. Her bir satın almanızı hesap ve kart bilgilerinizi elle girerek ayrı ayrı yapın.
¥ İki adımlı güvenlik doğrulaması kullanan oyun hesaplarında bu özelliğin aktif olduğuna emin olun.
¥ Kişisel bilgilerinizi paylaşmadan önce gerçekten oyunun resmi sitesinde olduğunuzdan emin olun. DNS zehirlenmesi gibi yöntemlerle girmeye çalıştığınız siber saldırganlarca yapılmış sahte bir versiyonuna yönlendirilip girdiğiniz kredi kartı bilgileri doğrudan kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.
¥ Zararlı web siteleri, e-postalar ve dosyaları algılayan kapsamlı bir güvenlik yazılımı kullanarak cihazlarınızı tarayın.