Önder ÇELİK İSTANBUL

Ağustos 2015’te yapılan 4.5G ihalesinde en yüksek bedeli ödeyerek, toplam 234.4 Mhz ile en fazla frekansı alan Turkcell, 5 ilde gerçekleştirdiği etkinlikte 4.5G’yi test etti. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun İstanbul’da, Genel Müdür Yardımcıları İlker Kuruöz’ün İzmir’de, Murat Erkan’ın Adana’da, İlter Terzioğlu’nun Samsun’da ve Murat Doğan Erden’in Erzurum’da eş zamanlı olarak düzenledikleri basın toplantıları ile Turkcell’in 4.5G şebekesinin hızı ölçüldü. 
Toplantıları İstanbul’dan koordine eden Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 4.5G hız testleri sonrası yaptığı açıklamada, 1 Nisan’da 81 ilde sinyal vermeye başlayacaklarını söyledi. 4.5G için 790 bin km yol kat ettiklerini kaydeden Terzioğlu, “Arkadaşlarımız kimi zaman eksi 30 derecelere varan hava koşullarında, 3200 metreye varan yüksekliklerde, toplam 1 milyon 220 bin saat çalışarak dünyanın en güçlü 4.5G altyapısını hazır hale getirdi. 4.5G’ye bugün geçilecek olsa biz hazırız diyoruz. 4.5G şimdiden 81 ilimize hayırlı olsun. Bugün itibarıyla Türkiye’nin 81 iline, dört bir köşesine 4.5G sinyalini en yüksek hızda verebilecek durumdayız” dedi.
1.9 MİLYAR AVRO ÖDEDİ
Geçen yıl gerçekleştirilen 4.5G ihalesinde KDV dahil 1 milyar 915 milyon avro bedelle en fazla frekansı aldıklarını ifade eden Terzioğlu, “4.5G Türkiye için dönüm noktası. Biz frekans ihalesine bugünleri planlayarak girdik. Bu kadar parayı da Türkiye’ye en yüksek hızı verebilmek için ödedik. Bugün bu tabloyu görünce bir kez daha ne kadar doğru karar verdiğimizi görüyorum. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada; ticari olarak satılan akıllı telefonların sunduğu en yüksek hızı verebilecek operatör olmaktan gurur duyuyoruz” değerlendirmesini yaptı.
Altyapı çalışmalarının, 4.5G’nin başlayacağı 1 Nisan 2016’dan sonra da aralıksız süreceğinin altını çizen Kaan Terzioğlu, amaçlarının fiber hızında mobil interneti tüm Turkcell abonelerine sunmak olduğunu belirterek, “Bugün 81 ilimizde 4.5G’yi verebilecek duruma geldiysek, bu başarıda en büyük pay sahada çalışan arkadaşlarımızındır. Bu kadar büyük bir coğrafyada kurduğumuz bu şebekenin dünyada bir benzeri daha yok” diye konuştu.

4.5G için bugüne kadar ne yapıldı

Bugüne kadar yapılan kurulumlar için;
¥ Kaç saat çalışıldı? 1.220.000 saat
¥ Kaç km yol kat edildi? 790.000 km
¥ En soğuk kaç derecede kurulum yapıldı? Eksi 30 derece (Ağrı Patnos) 
¥ Kurulum yapılan en yüksek nokta neresiydi? Hakkari (3200 metre)