Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, "Bir bakıyorsunuz Amerika, PYD'ye gülücükler atıyor, gül atıyor, bir bakıyorsunuz Rusya onunla beraber kol kola giriyor, bir bakıyorsunuz Suriye. Bir tercihte bulunacaklar, ya Türkiye'nin dostu ya da terörün dostu" dedi.

Soylu, Of ilçesinde düzenlenen AK Parti Şubat ayı İlçe Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bir oyunla karşı karşıya bırakılmak istendiğini belirterek, milletin bu oyunu seçimlerle bozduğunu söyledi.

Türkiye'nin bir cenderenin içine sokulmak istendiğini anlatan Soylu, şöyle devam etti:

"Ülkemizin topraklarında oyun kurup ülkemizin huzurunu, istikrarını, istikametini bozmaya çalışacaklardı ama bunların hepsine bir cevap verildi. Türkiye 21. asra başladığı ilk günlerde aynı oyunlarla, tezgahlarla karşı karşıyaydı ve bu millet 2002 Kasımı'nda verdiği bir kararla yepyeni bir yürüyüşün başlangıcını ortaya koydu ve bugün aynen devam ediyor. Etrafımızı ateş çemberine çevirmeye çalıştılar, 'Ülkeyi Gezi olayları ile 17-25 Aralık darbeleriyle, 6-7 Ekim olayları ile darbelerle veya darbe girişimleri ile engelleyemedik, şimdi Türkiye'nin etrafını ateş çemberi yapar, onun hareket alanını daraltır ve istediğimiz gibi Türkiye'ye egemenlik kurabilme şansına sahip oluruz' diye oyun kuranlara, bu millet tarihi bir cevap verdi."

"Amerika PYD'ye gülücükler atıyor, gül atıyor"

Türkiye'nin dimdik ayakta olduğunu ifade eden Soylu, "Bugün ayaktayız Allah'a şükür. İstedikleri kadar oyun kursunlar, tuzak kursunlar, hepsiyle bir araya gelsinler. Bir bakıyorsunuz Amerika PYD'ye gülücükler atıyor, gül atıyor, bir bakıyorsunuz Rusya onunla beraber kol kola giriyor, bir bakıyorsunuz Suriye. Bir tercihte bulunacaklar, ya Türkiye'nin dostu ya da terörün dostu. Bir tercihte bulunacaklar, ya bu ülkenin yarına ait bu coğrafyaya demokrasiyi bir şekilde ihraç edebilecek, bir ülkenin dostluğunu ve müttefikliğini devam ettirecekler ya da PYD aynı, DAEŞ aynı DHKP-C aynı, PKK aynı, onlarla beraber 21. yüzyılda insanlığının imtihanını verememiş ülkeler olarak orada duracaklar. Hiç merak etmesinler, Türkiye'ye hiçbir şey olmaz. Biz dimdik ayaktayız" değerlendirmesinde bulundu.

"Kandil'in avukatı mısın, HDP'nin milletvekili misin"

HDP milletvekilleri ile tartışmasına da değinen Soylu, şunları kaydetti:

"DİSK'in toplantısına gittim. Orada Sayın Cumhurbaşkanı'mıza, devletimize yapılan hakaretler sebebiyle orayı terk ettim. Bize diyorlar ki 'Hesap vereceksin'. Neyin hesabını vereceğiz? 7 Haziran'da, 1 Kasım'da bu hesabı verdik ve bu millet yüzde 49,5 oy verdi AK Parti'ye. Hangi hesabı vereceğiz? Yıllarca alıştınız, sandıkla, reyle, oyla milletin iktidarını alamayıp, darbeyle beraber iktidara gelmeye alıştınız da onun için. Demokrasiye, sandığa, millete hürmetiniz yok. Milletin yüzde 52 ile sandıklarla getirdiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hürmetiniz yok."

Muhalefetin, suçlamak, hakaret etmek, bölücülüğün arkasına sığınmak olmadığını belirten Soylu, "Beylerin ağırına gitmiş. Ben Trabzon'da seçimde 'Kandil'i bombalayacağız' diyorum ya sen Kandil'in avukatı mısın, HDP'nin milletvekili misin, sana söylüyorum, Kandil'in avukatı mısın, HDP'nin milletvekili misin?" ifadelerini kullandı.