Ölümüyle dünyada Suriyeli göçmenlerin sembolü haline gelen 3 yaşındaki Aylan Kurdi, birlikte yaşamını yitirdiği annesi Rihan ve kardeşi Galip Kurdi ile birlikte sabah saatlerinde İstanbul'dan kalkan tarifeli uçakla Şanlıurfa GAP Havaalanı'na getirildi. Uçaktan inen ve burada yetkililer tarafından karşılanan Zahim Kurdi, eşi ve 2 çocuğunun cenazeleri 2 ayrı cenaze aracına konuldu. Zahim Kurdi de kendisine tahsis edilen minibüsle Kobani'ye gitmek üzere Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın bulunduğu Suruç ilçesine hareket etti. Cenazelerin son yolculuğuna götürülüşü sırasında polis ekipleri de zırhlı araçla konvoya eşlik etti.
 
Sabah uçakla Şanlıurfa'ya getirilen Aylan Kurdi ile annesi ve kardeşinin cenazeleri konvoy eşliğinde Suruç'taki Murşitpınar Sınır Kapısı'ndan Kobani'ye gönderildi.
 
Polislerin zırhlı araçlar ile havaalanından eşlik ettiği Kurdi ailesinin cenazeleri, alternatif yollardan Mürşitpınar Sınır Kapısı'na götürüldü. Sınır hattına yakın noktada barikat kuran jandarmalar, gazeteciler ile vatandaşların Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın olduğu bölgeye geçişine izin vermedi. 
 
Mürşitpınar Sınır Kapısı'na giden cenaze konvoyunda Ak Parti Milletvekili Mazhar Bağlı ile HDP Milletvekilleri İbrahim Ayhan ve Dilek Öcalan'ın da bulunduğu bildirildi.