Saimbeyli Yatılı Bölge Ortaokulu'nda eğitim gören 11 yaşındaki S.A. ile aynı yaştaki K.Ç. geçen perşembe günü okula gitmek için köy minibüsüne bindi. İddiaya göre, 2 arkadaş, ilçe merkezine geldiklerinde şoföre, “Okula kadar gitmene gerek yok, biz gideriz” diyerek servisten indi. Ancak çocukların minibüsten indikleri yere yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki olan okula gitmedikleri ortaya çıkarken, okul yetkilileri çocukların ailelerini arayarak bilgi verdi. Bunun üzerine çocukların aileleri şehir merkezine gelirken, polis ve jandarma arama çalışması başlattı. Yapılan çalışmalarda S.A. ve K.Ç.'nin minibüsten indikten sonra şehir merkezindeki bir internet kafeye gittiği ve burada bir süre zaman geçirdikten sonra ayrıldığı ortaya çıktı. 

Ekipler, çocukların gittikleri yeri tespit edebilmek için civardaki iş yerlerinin güvenlik kamera görüntülerini incelemeye alırken, Kandilli Mahallesi'ndeki bir bakkal dükkanı sahibi, S.A. ve K.Ç.'ye benzeyen 2 çocuğun kendisinden su ve yiyecek aldığını söyledi. Bu nedenle arama çalışmaları mahalle çevresinde yoğunlaştı. Dün akşam saatlerinde mahalle dışındaki bir bağ evinde ateş yandığını ve el feneri ışığı gören ekipler, gittiklerinde S.A. ve K.Ç. ile karşılaştı. 

2 arkadaşın okula gitmemek için otostop çekerek köye gittikleri ve bakkaldan aldıkları erzakla da 4 gün bağ evinde kaldıkları belirlendi. S.A. ve K.Ç.'nin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtilirken, okulu sevmedikleri ve bu nedenle geçen sene de 2 arkadaşıyla birlikte yine okuldan kaçtıkları ortaya çıktı.