Geçirdiği motosiklet kazasında yaşamını yitiren Emin Konar'ın bağışlanan kolları, saat 13.30'de Mustafa Sağır'a nakledilmeye başlandı. Prof. Dr. Ömer Özkan, eşi Doç. Dr. Özlenen Özkan ve ekibi tarafından yapılan ameliyatta, Mustafa Sağır'a ilk olarak sol kol nakledilmeye başlandı. Çift kol naklinin yaklaşık 9 ile 12 saat sürmesi bekleniyor.

ELİNDE BOMBA BATLADI
Kol nakli yapılmaya başlanılan 29 yaşındaki Mustafa Sağır, babası Mustafa Sağır ve annesi Selvi Sağır'la 2008 yılında oturdukları adıyaman'ın Besni İlçesi Kutluca Köyü'nde tarlada çalışırken bulduğu bombayı kurcaladı. Bu sırada bombanın infilak etmesi sonucu ağır yaralanan Mustafa Sağır, her ikili kolunu da kaybetti.
Baba Mustafa Sağır, oğlunun tam 8 yıldır bu şekilde yaşamını sürdürdüğünü söyledi. Olaydan sonra oğlunun her türlü tedavi ve ihtiyaçlarıyla bizzat ilgilenen Mustafa Sağır, "Yemeğini ben yediririm, giysilerini giydirir, tıraş ve banyosunu kendim yaptırırım. O olaydan sonra oğlumun eli kolu oldum" dedi.

2 YIL ÖNCE KAYIT YAPTIRDILAR
Gazete ve televizyon haberlerinden AÜ Hastanesi'nde Prof. Dr. Ömer Özkan'ın başarılı kol nakli ameliyatları yaptığını öğrendiğini anlatan Mustafa Sağır, 2 yıl önce hastaneye gelerek kol nakli için kayıt yaptırdıklarını belirtti. Kayıt sırasında çeşitli tetkikler yapıldığını ve dosyalarının hazırlandığını vurgulayan Mustafa Sağır, "Dün gece Organ Nakil Koordinatörü Nilgün Keçecioğlu bizi arayarak bilgi verdi" dedi.
Haberi alır almaz Antalya'ya ulaşmak için yollara düştüklerini anlatan Mustafa Sağır, "Köyde yaşadığımız için maceralı bir yolculuk yaptık. Köyümüzün muhtarı Mehmet Avşar, bizi önce Besni İlçesi'ne, oradan Adıyaman'a getirdi. Ardından Gaziantep'e kadar getirdi. Antalya'ya uçak bulamayınca önce İstanbul'a uçtuk. Oradan da Sabah saatlerinde havayoluyla Antalya'ya geldik" dedi.
Saat 08.30'da hastaneye geldiklerini vurgulayan Mustafa Sağır, hemen işlemlere başlandığını kaydetti. Dosyalarının zaten hazır olduğuna değinen Sağır, "Birtakım testler yapıldı. Testler neticesinde nakil için ameliyata alındı" diye konuştu.
Oğlunun nakli heyecanla beklediğini anlatan Mustafa Sağır, "Oğlum nakil için çok istekliydi. 'Ne pahasına olursa olsuna Antalya'ya gidip nakil yaptıracağım' dedi. Umarım buradan mutlu bir şekilde köye döneriz" dedi.

DÜNYADA BİR İLK OLAN ŞEVKET ÇAVDAR YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ
Aynı anda çift kol ve bacak nakledilen Şevket Çavdar durumu kötüleşince uzuvlar geri alınmış ancak hasta yine de kurtarılamamıştı. Dünyada bir ilk olan naklin başarısız olması herkesi üzmüştü. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 21 Ocak günü Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır da hayatını kaybetmişti. Atilla Kavdır, 21 Ocak 2012 tarihinde çift kol ve bacak nakli yapılmış, 25 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra servise alınmıştı. Kavdır, nakilden 69 gün sonra basın mensuplarının karşısına geçirilip taburcu edilmişti.