Bulancak Kaymakamı Tayfur Elbasan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şeyhmusa köyü Dere Mahallesi'ndeki heyelan nedeniyle karayolunun ulaşıma kapandığını söyledi.

Karayolunun ulaşıma açılması için inceleme yapıldığını belirten Elbasan, "Devlet Su İşleri ve karayolları yetkilileri, derede istinat çalışması yaparak, yolu güvenli şekilde ulaşıma açacak. Bulancak-Kovanlık beldesi yolunun 13'üncü kilometresinde cuma günü sabah bir heyelan meydana gelmişti. Burası karayolu, köy yolu değil. Geride iki belde var. Aralıksız olarak karayolları ekipleri çalıştı. Cumartesi akşamı yol ulaşıma açıldı" diye konuştu.

Elbasan, yağış nedeniyle cumartesi gecesi bir heyelan daha meydana geldiğini kaydederek, "Ertesi gün yine ekipler geldi, pazar akşamı yine karayolu ulaşıma açıldı. Pazar gecesi her iki heyelandan çok daha büyük heyelan meydana geldi" ifadelerini kullandı.

Bölgede büyük bir dere olduğuna dikkati çeken Elbasan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Heyelanın tamamen kaldırılması değil de daha önce Bulancak-Kovanlık yolu üzerinde, Kovanlık'a 2 kilometre mesafede meydana gelen heyelan vardı. Orada yapıldığı şekilde heyelanın üzerinden yol açma çalışması denenecek. Bir taraf dere olduğu için dere kenarına taşlarla tahkimat yapılıp yol, ulaşıma açılmaya çalışacak. İnşallah bir daha heyelan olmazsa en geç salı akşamına kadar yol ulaşıma açılacak."

Öte yandan, heyelan sebebiyle 5 evin risk altında olduğu, bir evin boşaltıldığı öğrenildi.