Adana'da yaşayan kronik böbrek yetmezliği hastası uzman vaiz Fatih Yıldız, diyaliz seanslarıyla geçirdiği 14 yılda evlenip iki çocuk sahibi oldu ve yüksek lisansını tamamlayıp doktora eğitimine devam etti.

Adana'da Yüreğir İlçe Müftülüğünde görevli 41 yaşındaki uzman vaiz Fatih Yıldız, 2003'de kronik böbrek yetmezliği hastası olduğunu öğrendi. Diyalize girmeye başlayan Yıldız, bir yıl sonra kadavradan böbrek nakli oldu. Böbreğin vücuduyla uyum sağlamaması nedeniyle sağlığına kavuşamayan Yıldız, diyaliz tedavisine devam etti.

Hastalığı sırasında evlenip biri kız iki çocuk babası olan Yıldız, mezun olduğu Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak doktoraya başladı.

Haftada üç gün dörder saat klinikte diyaliz makinesine bağlı kalan Yıldız, ailesine ve eğitimine daha fazla vakit ayırabilmek amacıyla evde hemodiyaliz hizmeti almaya başladı.
"Diyaliz tedavisi engel değil"

Diyaliz hastası olmanın, yaşama ara vermeyi ve hayattan kopmayı gerektirmediğini dile getiren Yıldız, "Müslüman insanlar olarak bunu 'imtihan' olarak değerlendiriyoruz. İmtihanı bu şartlar altında başarabileceğimizi görmek ve göstermek istiyoruz. Dolayısıyla hayat bitmedi, devam ediyor. Hayata sımsıkı sarılıp, sorumluluklarımızı yerine getirme noktasında daha fazla gayret göstereceğiz. Yıkılmışlık, yenilmişlik psikolojisine kapılmadan bütün sorumluluklarımızı yerine getireceğiz." dedi.

Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olduktan sonra aynı üniversitenin Kelam Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisansını tamamladığını aktaran Yıldız, yine bu üniversitede başladığı doktora eğitiminin sonuna yaklaştığını bildirdi.

Yıldız, bin 600 sayfadan oluşan doktora tezini Fahreddin er-Razı'nın "Nihayetü'l-Ukul fi Dirayeti'l Usul" adlı eserinin tahkik tercüme ve değerlendirilmesi alanında hazırladığını ve bu sürede 10 parmak Arapça klavye kullanmayı öğrendiğini ifade etti.

Fatih Yıldız'ın eşi Hacer Yıldız da eşinin evde kurulan sistemle geceleri diyalize girdiğini ve bu sayede hem kendilerine hem de eğitimine daha fazla vakit ayırabildiğini dile getirdi.