Tekirdağ'ın adıyla bütünleşen köftesini yemek için kente gelenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Üzümü, kirazı ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, köftesiyle de uluslararası üne sahip olan Tekirdağ, bu özellikleri nedeniyle yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor.

İstanbul, Edirne, Kırklareli, Çanakkale ile Yunanistan ve Bulgaristan’dan yamaç paraşütü, doğa ve turistik geziler gibi çeşitli aktiviteler amacıyla Tekirdağ'ı ziyaret edenler, Tekirdağ Köftesi'ni tatmadan kentten ayrılmıyor.

"Asırlık kültür, asırlık lezzet"

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve kentte 60 yıldır köftecilik yapan restoran zincirinin sahibi Mestan Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tekirdağ Köftesi'nin bölgede yaklaşık 100 yıllık bir kütür olduğunu söyledi.

Tekirdağ Köftesi'nin en büyük özelliklerinden bir tanesinin, köftenin bölgede yetişen danaların etinden hazırlanması olduğunu ifade eden Özcan, "Trakya bölgesi danalarının kullanılıyor olması ve bu bölgenin iklimi, bitki örtüsü gerçekten de köftenin ham maddesi etin nefasetine inanılmaz katkı veriyor." dedi.

Trakya'da yetişen danaların döş kısmından alınan az yağlı kıyma, özel olarak hazırlanan iç harcı ile yoğrularak yaklaşık 10 saat buzdolabına dinlendirilmeye bırakılıyor.

Daha sonra ustalar, harcı parmak şekline getirip pişirilmeye hazır hale getiriyor.