Elazığ'da bir grup anaokulu öğrencisi, öğretmenleri ve anneleri eşliğinde, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Elazığ Şubesi aracılığıyla kentin kenar mahallelerinde yaşayan Suriyeli anneleri evlerinde ziyaret edip, getirdikleri çiçek ve hediyeleri verdi. Ayyıldız Anaokulu öğretmeni Ayşenur Şahin, bütün savaşlarda olduğu gibi Suriye'deki savaşın en büyük mağdurlarının da kadın ve çocuklar olduğunu söyledi. Anneler Günü dolayısıyla ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve kentte yaşayan Suriyeli kadınları ziyaret ederek acılarını paylaşmak istediklerini dile getiren Şahin, kadınların vatanlarını ve evlerini terk etmenin yanı sıra savaşta evlatlarını kaybetmenin acısını yaşadıklarını kaydetti. Suriyeli kadınlara yalnız olmadıklarını hissettirmeye çalıştıklarını ifade eden Şahin,''Nasıl evlat sahibi olmak anne için en güzel duygu ise o evladı kaybetmek de en dayanılmaz duygudur. Bu iki duyguyu da tatmış, anne olmanın gururunu ve evlatlarını kaybetmiş olmanın derin hüznünü yaşamış annelerimizi ziyaret ettik, acılarını paylaştık" dedi.

6 ÇOCUĞUNU KAYBETMİŞ

8 çocuk annesi Suriyeli Fatma Seyyid Ali, ülkelerindeki savaşta yaklaşık 5 ay önce 6 çocuğunun hayatını kaybettiğini belirterek, geriye kalan 2 çocuğu ve eşi ile Türkiye'ye sığındıklarını anlattı. Rejim güçlerinin yaşadıkları kasabayı bombardımana tutması sonucu yaşları 2 ile 11 arasında değişen 6 çocuğunu toprağa verdiğini dile getiren Ali, "Uçak saldırısında hepsi şehit oldular. Onlar için ağlamadığım bir gün yok. Şu an Muhammed ve Yunus adında 2 çocuğum var'' dedi. Türkiye'de 2 çocuğu ile güven içerisinde yaşadıklarını aktaran Ali, anaokulu öğrencilerinin bu anlamlı ziyaretinin birkaç dakikalığına da olsa acısını unutturduğunu kaydetti.

BİZE KUCAK AÇAN TÜRKİYE’YE MİNNETTARIZ

Suriyeli kadınlardan Melek Derviş, Türkiye’de gördükleri sıcak ilginin acılarını hafiflettiğini belirterek, “Bize kucak açan Türkiye'ye minnettarız. Bu güzel yürekli çocuklar anneler gününde evimizi şenlendirdi, bizi duygulandırdı. Onlar Türkiye’de yaşadıkları için çok şanslılar. Allah Türkiye devletine zeval vermesin” dedi.