Yaklaşık 40 yaşında olan Muhammet Sofoeun, Mekke sokaklarından Kabe yollarına neredeyse 8 senedir yolcu taşıyor. Elinden geldiği kadar Türk yolcuları taşımaya özen gösteren Muhammet, yolcularla keyifli sohbetler ediyor. Yolculuk esnasında Türkiye illerini ezbere sayan Muhammet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgisini de konuklarına belli ediyor.

YOLCULARLA SOHBET EDİYOR
Ankara Çankaya Ahmet Hangi Hamdi Akseki Camii görevlisi Mansur Sağır’ın video kaydına aldığı Sudanlı Muhammet, yolcuları inerken ‘sağol seni seviyorum vallah’ gibi ifadeler kullanıyor. Yolcuların ‘biz de seni seviyoruz’ demesi üzerine ise Muhammet, ‘sağol teyze, teşekkürler, görüşürüz inşallah’ ifadelerini kullanıyor. Yolculuğun devam ettiği esnada ‘uyuma uyuma, uyumak yok tespihe devam’ diyen Muhammet, yolcuların büyük beğenisini topluyor. Daha sonra bir grubu daha otobüsten indiren Muhammet, herkese tek tek ‘iyi akşamlar, görüşürüz inşallah’ dileklerinde bulunuyor.

SİYASET YOK İBADETE DEVAM
Video kaydına devam eden Mansur Sağır, daha sonra şoförün yanındaki koltuğa oturarak çekime devam ediyor. Mansur Sağır’ın, ‘ne mübarek adamsın sen’ demesi üzerine iyice coşan Muhammet, eline otobüsün mikrofonunu alarak ‘iyi akşamlar nasılsın, iyiyim elhamdülillah’, ‘durmak yok, ibadete devam’, ‘durmak yok, yola devam inşallah’, ‘adam gibi adam, Cumhurbaşkanı Erdoğan’, ‘siyaset yok, ibadete devam’, ‘yavaş yavaş acele yok, acele işe şeytan karışır’ ifadelerini kullanıyor.

TÜRKİYE İLLERİNİ EZBERİNDEN SAYIYOR
Çekilen görüntülerin devamında Türkiye illerini sayma başlayan Sudanlı Muhammet, “İyi akşamlar İstanbul, Ankara. İyi akşamlar Konya Mevlana, Adana. İyi akşamlar Tokat, Yozgat, Afyon, Trabzon, Çorum, Antalya, Diyarbakır, Bolu, İzmir, Kahramanmaraş. İyi akşamlar Bursa, Urfa, Çanakkale geçilmez! Eskişehir, Sakarya, Kastamonu, Gümüşhane. İyi akşamlar Muğla, iyi akşamlar Ordu. İyi akşamlar Balıkesir, iyi akşamlar İzmir” diyerek yolcuları şaşırtıyor.

MÜSLÜMAN KARDEŞİYİZ
Daha sonra otobüse tekrar yolcu alan Muhammet, kendini çekmeye devam eden Mansur Sağır ile sohbetini sürdürüyor. Muhammet’in sohbette, “Memleket Sudan. Sudan Türkiye Müslüman kardeş” dediği de görülüyor.

TÜRK ŞOFÖRLERİ GİBİ TAVIRLAR SERGİLİYOR
Video çekimini yapan Mansur Sağır, telefonla İHA muhabirlerine yaptığı açıklamada, Muhammet’in Türk şoförleri gibi ‘arkalara doğru ilerleyelim, lütfen biraz yer açalım’ gibi cümleler kullandığını da ifade ediyor. Sağır ayrıca, Muhammet ile Umre’de karşılaştıklarını, kendisinin Türk’lere çok sıcak kanlı yaklaştığını da söylüyor.