Etiyopya açlık ve ölümle karşı karşıya, ne yiyecek ekmekleri var ne de içecek bir damla suları. Eğer yaklaşan yağmur mevsiminde de yağış olmazsa ölümler kapıya dayanacak. Kara kıtanın insanları için zaman daralıyor.

Etiyopya son yılların en ağır kuraklığını yaşıyor. Müslüman halk açlık ve yoksullukla mücadele ediyor. Su kaynakları kuruduğu için hiç bir bitki yeşermiyor. İnsanlar kurumuş bitki köklerini taşla ezerek ekmek yapmaya çalışıyor ve katıksız yiyor.

Yaklaşan yağmur mevsiminde de yağış olmazsa insan ölümlerinin baş göstermesinden korkuluyor.

Deniz Feneri kuraklıktan bitki kökleri yiyen köylülere gıda dağıttı. Köylüler gıdaları almak için develerle 3 günlük yoldan geldi ve ağızlarında dualarla dönüş yoluna çıktı.

Yüzyılın iyilik hareketi, sadece gıda yardımında bulunmuyor; su sıkıntısı yaşanan bölgede su kuyuları da açıyor.

Deniz Feneri Derneği’ne bağışlanan adaklar teker teker kesilerek verilen vekâletler yerine getirildi ve etler yoksul bölge halkına dağıtıldı. 

İyilik erleri Etiyopya’nın (Habeşistan) dört bir yanında umut seferberliğinde bulunuyor. Bir dağ köyünde başlatılan mescit inşası tamamlandı ve ilk ezan okundu, ibadete başlandı.

Habeşistan Müslümanlarının her alanda desteğe ihtiyaçları var. Medreseler, yetimhaneler aşevleri ve sürekli desteğe muhtaç yetimler ve ihtiyaç sahibi mazlumlar…

Ümmetin, Sevgili Peygamberimizi ve Eshabını yarı yolda bırakmayan Habeşliler’e bir vefa borcu var.