BURSA'nın Gürsu İlçesi'nde Richter ölçeğine göre 4.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'nden verilen bilgiye göre deprem bugün saat 07.09'da kaydedildi. Kandilli'nin ilk verilere dayanarak 4.6 büyüklüğünde duyurduğu daha sonra 4.4 büyüklüğünde olduğunu bildirdiği merkez üssü Gürsu İlçesi'ne bağlı Kazıklı Köyü olduğu belirlenen deprem ilk tespitlere göre hasara yol açmadı. Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) aynı depremin büyüklüğünü Richter ölçeğine göre 4.3 olarak açıkladı.

68 DAKİKADA 8 KEZ SALLANDILAR
Bursa'nın Gürsu İlçesi Kazıklı Köyü'nde saat 07.09'da meydana gelen depremden sonraki 68 dakika içersinde merkez üssü Kazıklı olan biri 3.3 büyüklüğünde olmak üzere 7 deprem daha kaydedildi. Merkez Gürsu İlçesi'nde 6 kilometre uzaklıktaki yaklaşık 1000 kişinin oturduğu  230 haneli Kazıklı Köyü Muhtarı Salih Dinçer, "Bütün depremleri hissettik. Beşik gibi sallandı. 1999 Marmara Depremi'ni yaşadığımız için çok fazla panik yapmadık. Köyümüzde yıkılan, çatlayan bina olmadı" dedi. 

GÜRSU BELEDİYE BAŞKANI KAZIKLI KÖYÜ'NE GELDİ
Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, Kazıklı Köyü'ne giderek incelemelerde bulundu. Depremde can ve mal kaybının olmamasının sevindirici olduğunu belirten Belediye Başkanı Işık, "Depremi bayağı hissettik. Allah'tan Kazıklı Köyü'nde ve ilçemizde hiç bir hasar yok" dedi.

Vatandaşlarla görüşen Işık, daha sonra muhtar Salih Dinçer'den bilgi aldı.
Işık, gazetecilere yaptığı açıklamada, depremin, sahurdan sonra yaşandığı için vatandaşların uyku vaktine denk geldiğini söyledi.
Depremin yol açtığı herhangi sorun olmadığını belirten Işık, "Sevindirici tarafı can ve mal kaybımız yok ama insanlarda tedirginlik ve korku oldu. Kazıklı Mahallesi'nde evler az katlı olduğu için depremi az hissettiler. Gürsu merkezdeki 7-8 katlı evlerde deprem daha fazla hissedildi. Belediyemize ve kaymakamlığa gelen bir hasar kaydı yok çok şükür. Geçmiş olsun." dedi.

Muhtar Dinçer ise büyük bir sesle kalktığını kaydetti. İlk etapta ne olduğunu tam anlayamadığını vurgulayan Dinçer, deprem meydana geldiğini fark ettiğinde, sarsıntının bittiğini dile getirdi.

Mahallelerinde maddi zararın bulunmadığını ifade eden Dinçer, "Mahalledeki evler çok katlı olmadığı için zarar hiç yok. Vatandaşlarımız da sakin. Depremden sonra herhangi bir toplanma olmadı. Herkes normal yaşantısına devam etti." diye konuştu.
Vatandaşlardan Osman Özkan da deprem anında gürültü duyduğunu anlatarak, "Deprem esnasında koltukta oturuyordum. Koltuğun yukarı kalktığını hissettim. Evin yıkıldığını zannettim. Korkudan olduğum yere çöktüm. Daha sonra artçı depremleri de hissettim." dedi.
Ali Türkan ise patlamaya benzer sesle ayağa kalktığını dile getirerek, "Deprem olurken yataktan yukarı fırladım. Sonra dışarı çıktım. Allah'a şükür evlerimizde zarar ziyan yok. Can kaybı da yok. Bu kadarla geçmiş olsun." ifadelerini kullandı.