Ankara’da yaşayan 2 çocuk annesi 78 yaşındaki Sevinç Aksoy telefon çetesinin eline düştü. Aksoy’un Bodrumda Bulunan 800 bin lira değerindeki yazlığını 450 bin tl ye satan çete üyeleri parayı alıp ortadan kayboldu. Yaşlı kadını telefonla arayan dolandırıcılar Ankara Emniyet Müdürlüğünden aradıklarını ve Ankara Cumhuriyet Başsavcısının kendisi ile görüşmek istediğini söyledi. Dolandırıcılar eğer içinizde bir şüphe varsa 118 80’i arayarak, aradığım numarayı ve vereceğim numaraları sorgulata bileceklerini belirtti. Yaşlı kadın bunun üzerine 118 80’i arayarak numaraları sorgulattı. Sorgulattığı esnada Aksoy’un ev telefonuna giren dolandırıcılar operatörmüş gibi kadın ile konuştu. Numaraların Ankara adliyesine ait olduğunu diğer numaranın ise savcıya ait olduğunu söyleyen dolandırıcılar yaşlı kadına güven sağladı.Aksoy, daha sonra dolandırıcıların kendine verdiği numarayı aradı. Telefona çıkan kişi kendini Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Şeker olarak tanıttı. Yaşlı kadına kendisine ait 4 şirketin olduğunu kızı Ayşe Sevim’in ise Ağrı doğumlu olması nedeniyle kendisinin ve kızının kara para aklama işine karıştıklarını söyledi. Dolandırıcı yaşlı kadın ve kızı hakkında tutuklama kararı çıktığını ifade etti. Dolandırıcılar, yaşlı kadına sizleri birkaç aydır biz koruyoruz, eğer söylediklerimize doğru cevap vermeseniz tutuklanırsınız diyerek korkuttu. Kendini savcı diye tanıtan şahıs, yaşlı kadına sordukları her soruya doğru cevaplar aldı. Dolandırıcılar kısa sürede kızını ve Aksoy’u aklayacaklarını söyleyerek konuşmayı bitirdi.

DİYARBAKIR’DAKİ BİR PATLAMADA İSİMLERİ VARMIŞ

4 gün sonra tekrar Aksoy’u arayan şahıslar, bu sefer de kendisini Cumhuriyet Savcısı Kemal Dinçer diye tanıtarak, Diyarbakır’da bir bombalı saldırı olduğunu ve saldırının faillerinin üzerinde Aksoy’un kimliğinin çıktığını söyledi. Soruşturma aşamasında Aksoy’un aklandığını da beyan eden sahte savcı kızının halen tehlikede olduğunu anlatarak telefonu kapattı.

PAROLA ARMUT 

Aynı numara üzerinden 2 gün soran Aksoy bu sefer Yüksel Kazım Arapoğulu isimli bir şahıs tarafından arandı. Şahıs Aksoy’a mal varlıklarını bildiklerini ve bunları saklamamasını söyledi. Aksoy kendisine güven veren dolandırıcılara; Kızının evinde oturduğunu ve tek mal varlığının Bodrum’da bir yazlık olduğunu açıkladı. Bu konuşmanın ardından dolandırıcı Aksoy’u Merkez Bankası Başkanı ile görüştüreceğini ama görüşmelerin güvenli olması açısından arayacak kişinin ‘Kilit’ diyeceğini Aksoyun ise karşılığında ‘anahtar’ demesi gerektiğini söyledi. Daha sonra tekrar Aksoy’u arayan şahıs şifrenin değiştiğini kendisini arayacak kişinin ‘pir’ diyeceğini Aksoy’un ise buna yanıt olarak ‘Armut’ demesini gerektiğini anlattı. 

KIZINIZ TEHLİKEDE 

Aradan birkaç gün geçtikten sonra kendini savcı diye tanıtan Kemal Dinçer tekrar yaşlı kadını aradı. Dolancırıcı, Aksoy’u merkez bankası Başkanı Erdem Başçı ile görüştüreceğini söyleyerek mal varlığının merkez bankasının güvencesi altında olduğunu ifade etti. Merkez Bankası Başkanının meşgul olduğunu yerine vekalet eden Erdem Çoşkuner ile görüşmesini istedi. Aksoy’a bir numara veren şahıs daha sonra 118 80’den bu numaraya bağlanmasını söyledi. Ev telefonu hattına kaçak olarak giren dolandırıcılar kendilerini tekrar operatör olarak tanıttı. Aradığı numaranın merkez bankası olduğunu duyan Aksoy kendini Başkan yardımcı olarak tanıtan Çoşkuner ile görüştü. Çoşkuner isimli şahıs Aksoy’a kızının tehlikede olduğunu anlattı. Aksoy’a kızının aklanması için şüphelilerin peşindeyiz diyen dolandırıcılar Bodrum’daki yazlık evinin yem olarak kullanılacağını söyledi. Merkez bankası Aksoy’un tüm varlığına el koyduğunu ve her şey Merkez Bankasının güvencesi altında olduğunu belirten dolandırıcılar Bodrum gümüşkaya sitesindeki evi için sahte bir satış yaparak şahısları yakalayacaklarını anlattı. Vekalet vermek için arayacaklarını söyleyen dolandırıcılar evi satışa çıkardı.

800 BİN LİRALIK EV 450 BİN LİRAYA SATILDI 

Bodrum’daki emlakçıları araştıran dolandırıcılar C.D isimli emlakçıyla telefonda görüşerek Yalıkavak gümüşkaya sitesinde evleri olduğunu ve acil olarak satılması gerektiğini söyledi. Emlakçı C.D. ise satışın sadece mülk sahibi tarafında yapılabileceğini ifade ederek evin hemen satılmasını istiyorsanız değerinin altında fiyat verilmesi taktirinde hemen satılacağını söyledi. Dolandırıcılar Aksoy ile Emlakçıyı telekonferas yöntemi ile konuşturdu. Yaşlı kadın’a yapılacak satışın emlakçı dahil kimseye söylememesi gerektiğini vurgulayan dolandırıcı, emlakcıya kendini Aksoy’un oğlu olarak tanıttı. Birkaç görüşmenin ardından emlakçıya vekalet vermek için eve giden polis menuru yaşlı kadın ile birlikte notere gitti. Noter işlemlerin gerçekleştirilemeyeceğini yaştan dolayı hastaneden rapor alınması gerektiğini söyledi. Bu arada emlakçı Aksoy ile görüşerek evi neden sattığını sordu. Bunun üzerine Aksoy ise oğlunun Güneydoğu’da asker olduğunu o evi satıp oğluna iş kuracağını söyledi. Bu durumdan kızının haberdar olamaması gerektiğini emlakçıya söyleyen Aksoy bir an önce evin satışının yapılmasını istedi. Satışı hızlandırmak için evin fiyatını kıran emlakçı eve müşteri buldu. Noterden aldığı vekalet ile evin satışını gerçekleştirdi.


Kendini Aksoy’un oğlu diye tanıtan dolandırıcı ise evin satılmasının ardından emlakçı ile buluşup paraları alarak ortadan kayboldu.Halen dolandırıldığını bilemeyen Yaşlı kadın ise evinin gerçekten satıldığını komşusu tarafından öğrendi. Evi satın alan kişi tapuyu getirerek Aksoy’un komşusuna gösterdi. Komşusunun Aksoy’u araması üzerine dolandırıldığını anladı. Hemen dolandırıcıyı arayan Aksoy beni neden dolandırdınız diye sorunca şahıs ‘bunu senin yanına bırakmayacağız. Peşindeyiz”diyerek telefonu kapattı.Dolandırıldığını anlaya Yaşlı kadın Ankara Emniyet müdürlüğüne girerek şikayette bulundu. Adli makamlara giden Aksoy’un satıldığı eve savcılık kararı ile el koyuldu. Aksoy’u arayan numaralar ve savcı isimlerinin sahte olduğu ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar sonrasında Aksoy’un 118 80’i hiç aramadığı ve dolandırıcıların hatta girdiği ortaya çıktı.

Konu ile ilgili kısa bir açıklama yapan Aksoy’un avukat yeğeni “müvekkilim büyük bir dolandırıcılık çetesinin eline düştü. 800 bin TL değerindeki evi 450 TL’ye satıldı. Ve para ise kimliği belirsiz kişiler tarafından alındı. Şuanda konuyla ilgili olarak ciddi bir adli süreç başladı. Kısa süre içerisinde de bu işin failleri tespit edilecektir”dedi.Konu ile ilgili kısa bir açıklama yapan Sevinç Aksoy 800 Bin TL değerindeki evini 450 bin liraya sattığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti. "telefon ile beni arayanlar öfkeli bir ses ile biz Ankara Savcılığından arıyoruz, biz sizi kurtarmak için arıyoruz dediler ben bittim. Bana 118 80'i aratıp Cumhuriyet savcılığı olduğunu teyit ettirdiler. Kızınız ile beraber kara para aklıyorsunuz ve Eylül ayından berri sizi takipteyiz, bu iş ilgili bir ilişkiniz olmadığını anladık dediler.

Telefonda konuştuğum kişiler eğere siz bize bunları yakalamada yardımcı olursanız devletimize, milletimize faydanız olmasını isterseniz davanız ve tutuklamanız biter şeklinde konuştular. Bende bu durum üzerine vatanı görevidir diyerek arayan kişilere yardımcı olmak istedim. Bana paranız ve malınız var mı? dediler. Bende Bodrum'da bir yazlığım olduğunu söyledim. Daha sonra bir para transferi olacağını ve kimseye söylemeden evimi sahte bir satışla satmış gibi görüneceğimi söylediler. Daha sonra beni C.D isimli bir emlakcı ile görüştürdüler. Emlakcıya da oğlumun güneydoğuda asker olduğunu ve onun için evi satıp oğluma iş kuracağımı söyledim. Evin vekaletini emlakcıya vererek satış işlemi başlattım ama ben bunların hepsinin sahte olduğunu ve merkez bankası tarafından güvence altında olduğumu sandım. Yan komşum tarafından öğrendim ki evim satılmış. O zaman dolandırıldığımı anladım. Ben hiç duymadım, telefondan böyle dolandırıcılık yapıldığını. Ben zannediyorum ki vatana faydalı bir iş yapıyorum. Çocuklarım ile ilgili o kadar özel şeyler paylaştılar ki bana açık kapı bırakmadılar"ifadelerini kullandı.