Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Ziraat Fakültesinde, İç Anadolu Bölgesi'nin iklim ve toprak yapısına en uygun buğday çeşidinin tespit edilebilmesi amacıyla 24 ayrı çeşit üzerinde araştırma yapılıyor. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi ve Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Çiftlik Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ramazan Ayrancı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2013 yılında kurulan merkezde bölgeye uygun ekmeklik buğday çeşitlerinin araştırılması için 3 yıldır çalışma yürütüldüğünü söyledi. Tarla uygulamalarında çeşit ekimi ve melezleme yöntemiyle 24 çeşit üzerinde araştırma yapıldığını anlatan Ayrancı, şöyle konuştu:
"Merkez olarak tarla araştırmalarımız kapsamında bölge için uygun olan çeşidin belirlenmesine yönelik araştırmalarımız var. Tarla denemelerimiz içerisinde bölgeye uygunluğunu araştırdığımız 24 adet ekmekli buğday çeşidi denememiz var. Yine Bayraktar-2000 çeşidi de geçtiğimiz yıl başarılı olan, ön plana çıkan çeşitlerimizden birisiydi. Bu yıl üretime aldık. Yaptığımız araştırmada ekmeklik buğday çeşitlerinin bölgeye adaptasyonu ve verimlilik açısından değerlendiriyoruz."
Araştırmalar kapsamında Türkiye'de 1926 yılından bu yana yapılmakta olan ıslah çalışmalarıyla, kuru alanlardaki verimde ne kadar ilerleme kaydedildiğini de belirlemeye çalıştıklarını vurgulayan Ayrancı, "Hem genetik ilerleme hem verim hem de diğer özellikler açısından genetik ilerleme ne olmuş onu araştırıyoruz. Ekmeklik buğday çeşitleri içerisinde verimli, kaliteli, hastalıklara dayanıklı, ticari ürün kalitesi yüksek olanları belirleyerek çiftçilerimize sunmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.
Ayrancı, bu yıl ki hasadın ardından bölgenin iklim ve toprak yapısına uygun olabileceğini değerlendirecekleri çeşitleri de İç Anadolu Bölgesi'ndeki çiftçilere anlatmak amacıyla seminer ve bilgilendirme çalışmaları yapacaklarını sözlerine ekledi.