Trafik yoğunlugunun 5 kat artacağı bayram tatilinde, uzun yol sürüş tecrübesi olmayan sürücüler trafiğe çıkacak.En çok can kaybı olan günler bayramın ikinci ve üçüncü günü İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Canberk Hurmoğlu, sıcak havalarda uzun süreli araç kullanımının konsantrasyon eksikliğine yol açtığını belirterek, "Kazalar, tahmin edilenin aksine kışın değil yaz aylarında artmaktadır. Önceki yıllardaki bayram kazalarının yüzde 84'ünün kuru zeminde meydana geldiğini söyleyebilirim dedi.Açıklamada, yaz aylarında yurtdışındaki vatandaşların yurda dönüşlerinin yoğunlaşmasının da trafik kazası oranlarında artışa neden olduğunu anlattı.Ramazan Bayramı öncesi sürücülere dikkatli olmaları uyarısı yapan Hurmoğlu, "Kazalar, tahmin edilenin aksine kışın değil yaz aylarında artmaktadır. Önceki yıllardaki bayram kazalarının yüzde 84’ünün kuru zeminde meydana geldigini söyleyebilirim.

Temmuz ve ağustos ayları kazaların tavan yaptığı aylardır. Yaz dolayısıyla tatil sezonunda seyahatler ve yoğunluk artar. Uzun yol tecrübesi olmayan, gündüz ışığından yararlanmak isteyen sürücüler uzun süre araç kullanır.Yıl içinde sadece tatil için uzun sürüş yapan sürücüler yorulur ve dikkatleri dağılır." diye konuştu.Kazaların genelde mola yerleri öncesi veya varılacak noktaya kalan son 50-100 kilometre yaşandığını belirten Hurmoğlu, trafik yoğunlugunun 5 kat artacağı bayram tatilinde çok sayıda, uzun yol sürüş tecrübesi olmayan sürücünün yollarda olacağını belirterek, "En çok can kaybı olan günler bayramın ikinci ve üçüncü günüdür. Kazaların yogun olarak meydana geldiği saatler 16.00-20.00 arasıdır." dedi.

"Yorgunlukla savaşmayın"

Bayram tatilinde yola çıkacaklara öncelikle güzergahı ve yolculuğu planlamaları uyarısı yapan Hurmoğlu, "Dinlenin ve uygun saatte yola çıkın. Rahat ve uygun giysiler giyin. Aralıksız 2 saatten fazla aralıksız araç kullanmayın. Gece sürüşü yapmayın.'' dedi.Ramazanda kaza riskinin diğer aylara göre arttığını ifade eden Canberk Hurmoğlu, uykusuzluk ve yorgunluğun sürüş sırasında karsılasılacak en büyük risk olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:"Sizi daha çok yoracağı için yorgunlukla savaşmayın. 24 saat içinde en az 8 saat uyuyun. iftarda alacagınız gıdaların çeşidine dikkat edin ve yemek süresini yayın.İftardan sonra bol şekerli çay veya kahve içiniz ve en az 15 dakika istirahat edin. Tansiyon genellikle ögleden sonraları düşer. Belirtileri halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi ve enerji kaybıdır. Oruç sırasında sıkça rastlanan şikayetlerden baş  dönmesi, baygınlık hissi ve çarpıntı olduğunda araba sürmeyi bırakınız.Yolda ihtiyatlı ve sabırlı davranın. Sürüş saatlerinizi trafiğin yogun oldugu zamana kalmayacak şekilde ayarlayın."