İstanbul'da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan terör örgütü DAEŞ üyesi 2'si Çeçen 3 kişinin sansasyonel eylem hazırlığında olduğu iddia edildi.

Alınan bilgiye göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü DAEŞ'in İstanbul'da sansasyonel eylem hazırlığı içerisinde olduğu istihbaratı üzerine çalışma başlattı.

Bu kapsamda, 18 Haziran'da Pendik ve Başakşehir'de 2 adrese operasyon düzenleyen ekipler, 2'si Çeçenistan uyruklu 3 kişiyi gözaltına aldı.


Adreslerde yapılan aramalarda, canlı bomba eyleminde kullanılabileceği değerlendirilen yelek, çok sayıda tüp, uzun namlulu silah mermileri ile şifrelenmiş dokümanlar, dijital malzemeler ve örgütsel materyaller ele geçirildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Fuat G, Bekhan Alim H. ve Zelimhan A. çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

DAEŞ'in Türkiye sorumlularından olduğu belirtilen Fuat G'nin, Suriye'nin Rakka kentindeki örgüt yöneticileriyle irtibatlı olduğu ve İstanbul'da eylem planladığı, Çeçenistan uyruklu 2 kişinin ise eylemi gerçekleştirmek için Suriye'den İstanbul'a geldiği öne sürüldü.