Konya'da, boğazından açılan delikten soluk alan 2 yaşındaki Birgül Soycan'ın ağladığında nefessiz kalmaması için ailesi nöbet tutuyor.

GIRTLAK DARLIĞI TESPİT EDİLDİ

34 yaşındaki Bilal ve 30 yaşındaki Havva Ana Soycan çiftinin üçüncü çocukları, 2 yaşındaki Birgül'ün doğuştan yutma fonksiyonunun gelişmediği, gırtlak darlığının olduğu tespit edildi.

HORTUMLA BESLENİYOR

Boğazından açılan delikten nefes alan, ağzından midesine uzanan hortumla beslenen küçük kız, akciğerlerinden de sık sık rahatsızlanıyor. Birgül'ün nefes borusunda biriken balgam, aspiratörle temizleniyor.Bir süre oksijen desteği de verilen Birgül'ün nefes alması, ağladığında zorlaşıyor. Birgül'ün ağladığı, boğazındaki delik nedeniyle sesi çıkmadığı için nefes alıp vermesinin artmasından anlaşılıyor.

HEP GÜLSÜN DİYE 'BİRGÜL' DEMİŞLER

Anne Soycan, yaptığı açıklamada, sağlık problemleriyle dünyaya gelen kızının sesini hiç duymadığını söyledi. Kızına, hayatta hep gülmesi için "Birgül" adını verdiklerini ifade eden Soycan, kızlarının durumuna üzüldüklerini ancak ellerinden pek fazla bir şeyin gelmediğini belirtti.

"UYURKEN BAŞINDA BEKLİYORUM"

Birgül'ün ağladığını nefesinden anladığını dile getiren Soycan, şöyle devam etti:"Ağlamaması için uğraşıyorum. Tıkanıyor, morarıyor, nefes almakta güçlük çekiyor. Bir an bile olsa yalnız bırakmıyorum. Uyurken başında bekliyorum. Sesi çıkmasa da her şeyi nefesinden anlıyorum. Sinirlendiğinde, bir şey istediğinde, ağladığında nefes alıp vermesi yoğunlaşıyor. Nefesini hızlı alıp vermeye başladığında hırıltısı oluyor. Makineyle boğazını temizliyorum. Sürekli çocuğumuzun başındayız. Çoğu gecemiz hastane acillerinde geçti, geçiyor. Ciğerlerinden enfeksiyon kapıyor, hastanelere gidip geliyoruz."

"MADDİ VE MANEVİ YIPRANDIK"

Çobanlık yapan baba Soycan ise maddi ve manevi açıdan yıpransalar da önemli tek şeyin kızlarının iyileşmesi olduğunu vurguladı. Kızlarının sesinin ağladığında bile çıkmadığını söyleyen Soycan, evlatlarının da yaşıtları gibi yaşamını sağlıklı sürdüreceği günlerin özlemini çektiklerini kaydetti.