Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av Mehmet Cengiz İsrail ile yapılan mülakat konusunda yazılı bir açıklama yaptı.“Gazze'ye yardım koridorunun açılmasını önemsiyoruz”…Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av Mehmet Cengiz,ve Türkiye arasında Mavi Marmara olayından dolayı epeyce bir gerilim söz konusuydu.Bin 200 Filistinli kardeşimize gıda yardımı ulaştırmak üzereyardım tırımızı yola çıkardık dedi.Türkiye ile İsrail arasındaki mutabakat anlaşmasına değinen cengiz, yazılı açıklamasını şöyle sürdürdü:Belirli noktalarda mutabakat sağlandı.Yardım koridora açıldığı haberini de 2 gün önce almıştık.Bin 200 Filistinli kardeşimize gıda yardımı ulaştırmak üzere yardım tırımızı yola çıkardık Mersin limanına vardı.Yıllarca Filistinli kardeşlerimizi Türkiye'de yaşayan kardeşlerimiz olarak gördük.Onları en özelimizde sakladık.

Son yıllarda İsrail'in tutumundan dolayı Filistin’e Gazze'ye gidemez olmuştuk.Gazze'ye 2006 yılında gittim. Adeta bir açık hapishane, insanı yardımın hepsine en acil ihtiyaç duyan insanımız, yıllardır hayata tutunma mücadelesi veriyorlar.İnsani yardım koridorunun açılmasını, bir insani yardım kuruluşu temsilcisi olarak çok önemsiyoruz.Ümit ediyoruz ki, bundan sonra Türkiye'den çok kapsamlı insanı yardım malzemeleri Filistin'e özellikle Gazze'ye ulaşmış olacak….

Başkan Cengiz açıklamasına Deniz Feneri’nin insani yardım çalışmalarına da değinerek şöyle devam etti

Dünyadaki tüm mazlumlar adına herkese şükranlarımı sunuyorum.Deniz Feneri Derneği'nin bir ramazan projesiyle hayata geçen sivil toplum kuruluşu olduğunu ifade ederek, bu yıl da 21.ramazanı yaşadıklarına değindi.Türkiye'de ve dünyanın birçok mazlum coğrafyasında insanlığa hizmet noktasında değişik projelere imza attıklarını vurgulayan Cengiz, bayrama kadar da yardım faaliyetlerinin devam edeceğini söyledi.

10 BİN YETİM SOFRASI 

Altı yıldır Suriyelilere hizmet noktasında yardım faaliyetlerini sürdürdüklerine dikkati çeken Cengiz, şunları kaydetti:Bu ramazan da 30 ülkede, 10 binden fazla yetim sofrası kurduk.Yetim çocuklarımıza bayram harçlığı dağıttık ve gıda yardımları yaptık.

On binlerce duayla Türkiye'ye döndük. Allah'a binlerce şükürler olsun. Ramazanda gerek Suriye'de yaşayan Suriyeliler,Güneydoğu'da terör mağdura ailelerimiz ve derneğin data kayıtlarında kayıtlı olan yoksul ailelerimiz olmak üzere, 75 bin aileye gıda yardımı dağıtmayı planladık.

Şu ana kadar bu yardımın çoğunu dağıtmış vaziyetteyiz. Türkiye bugün dünyada yardım yapan ülkeler arasında lider konumuna gelmiş. Türkiye'nin bu merhameti her alanda ve uluslararası konferanslarda konuşuluyor.